ZDROWY SZPITAL

Bezpieczeństwo prawne to nie tylko polisa

Na kwestię ubezpieczeń m.in. placówek medycznych patrzy się u nas głównie przez pryzmat polisy i kosztów jej uzyskania. Tymczasem podpisanie umowy ubezpieczenia jest tylko jednym z elementów procesu zarządzania ryzykiem - przypomina Jacek Kopacz, wiceprezes zarządu Supra Brokers Sp. z o.o.

W skrócie można powiedzieć, że zarządzanie ryzykiem jest skoordynowanym, zintegrowanym systemem działań - opartych na wystandaryzowanych metodach, procedurach - którego celem jest ograniczenie ryzyka. System ten składa się m.in. z identyfikacji, analizy, oszacowania, ewaluacji, wreszcie samego postępowania wobec ryzyka.

Samo zawarcie polisy jest więc tylko częścią elementu związanego z przeniesieniem ryzyka na ubezpieczyciela. Warto jednak propagować szersze spojrzenie na tę materię - właśnie w kontekście całego systemu zarządzania ryzykiem w jednostkach ochrony zdrowia.

W takiej szerokiej perspektywie pomaga nam prawo, gdyż zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej oraz standardami światowymi, także polski ustawodawca wprowadził zarządzanie ryzykiem do przepisów prawnych; chodzi o ustawę o finansach publicznych, która w art. 69 - w nawiązaniu do kontroli zarządczej - nakłada obowiązek stosowania mechanizmów zarządzania ryzykiem w jednostkach sektora finansów publicznych.

Ze względu na istotne wartości, jakie niesie ten system, należy zwrócić uwagę, iż także w przypadku tych placówek medycznych, które są podmiotami niepublicznym, narzędzia zarządzania ryzykiem powinny mieć zastosowanie.

W tym kontekście podział na szpitale publiczne i prywatne nie ma uzasadnienia, gdyż jednym z głównych celów działania każdej placówki - bez względu na jej formę prawną - jest zapewnienie bezpieczeństwa i możliwie najwyższej jakości świadczeń zdrowotnych.

Oprócz ustawy, minister finansów wydał także szereg komunikatów w omawianej kwestii, z których najbardziej istotnym jest komunikat z grudnia 2012 r., dotyczący wytycznych w zakresie wdrażania systemu zarządzania ryzykiem.

W Supra Brokers wykorzystujemy nasze 15-letnie doświadczenie we współpracy z jednostkami ochrony zdrowia oraz wiedzę obejmującą praktyczne aspekty funkcjonowania oraz ubezpieczeń szpitali - także w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Jako jedyni w Polsce jesteśmy członkami amerykańskiego stowarzyszenia zrzeszającego risk managerów w ochronie zdrowia. Amerykanie są zresztą prekursorami zintegrowanego spojrzenia na zarządzanie ryzykiem w opiece zdrowotnej.

Od kiedy na dobre tym zagadnieniem zaczęto się interesować, czyli od lat 80. ubiegłego wieku, liczba roszczeń pacjentów w Stanach Zjednoczonych oraz wysokość wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań spadła o ok. 80%.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH