Zakażeniom HCV można skutecznie zapobiegać

Brak odpowiednich zabezpieczeń przy procedurach medycznych oraz niewłaściwa sterylizacja sprzętu w szpitalach czy gabinetach kosmetycznych, to główne przyczyny rozprzestrzeniania się wirusa HCV w kraju. - Polacy muszą wiedzieć, jakie sytuacje zagrażają ich zdrowiu, by byli czujni i wiedzieli, na co zwracać uwagę - zaznacza prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Dane sondażowe pokazują, że świadomości Polaków dotycząca HCV jest daleka od zadowalającej. W jednym z sondaży 14 proc. ankietowanych twierdziło, że zaszczepiło się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, chociaż dotąd nie wynaleziono szczepionki chroniącej przed tym zakażeniem.

Jak przyznał prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, w czasie konferencji inaugurującej projekt "Zapobieganie zakażeniom HCV" (11 października br. ) edukacja społeczeństwa dotycząca zakażeń HCV oraz promowanie postawy roszczeniowej wobec pracowników profesji o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych - w zakresie zapewnienia należytej prewencji tych zakażeń - jest jednym z fundamentów skutecznej walki z HCV.

- Pacjent musi domagać się przestrzegania wszelkich procedur bezpieczeństwa przy wykonywanych zabiegach - podkreśla profesor.

Oręż w walce z wirusem
Obok odpowiedniego poziomu wiedzy w społeczeństwie na temat zakażeń krwiopochodnych równie ważnymi metodami zapobiegania zakażeniom HCV są: wczesna diagnostyka osób z grup ryzyka oraz zastosowanie procedur uniemożliwiających szerzenie się zakażeń.

Realizację tych zadań zakłada program "Zapobieganie zakażeniom HCV", realizowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. W jego ramach interdyscyplinarny zespół ekspertów będzie prowadził badania, których celem jest m.in dokładne określenie dróg zakażenia tym wirusem w Polsce i ocena ryzyka zakażeń w placówkach ochrony zdrowia, a w konsekwencji przygotowanie strategii zapobiegania takim zakażeniom.

Projekt "Zapobieganie Zakażeniom HCV" obejmuje pięć modułów składowych: usprawnienie diagnostyki HCV, programy profilaktyczne skierowane do osób przyjmujących narkotyki dożylnie, program dla badań kobiet w ciąży w kierunku zakażenia HCV, ocena ryzyka zakażeń HCV w zakładach opieki zdrowotnej oraz działania edukacyjne.

Bariery
- Profilaktyka powinna być oparta na udokumentowanym doświadczeniu. To co jest skuteczne w Ameryce czy innym kraju nie musi sprawdzić się u nas. Dlatego skuteczne metody działania wymagają badań i doświadczeń - zaznacza dr Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

- Nie tylko należy zidentyfikować grupy ryzyka, ale wypracować model profilaktyki, który przez daną grupę zostanie zaakceptowany.W przypadku np. osób uzależnionych przyjmujących narkotyki dożylnie jest to zadanie karkołomne, bo jak zachęcić osoby, przyjmujące narkotyki do zachowań prozdrowotnych? Jak dotrzeć do osób świadomie wybierających życie na marginesie społecznym? - pyta dr Sierosławski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH