Zakażenia szpitalne zabijają tysiące chorych

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oszacowało w ub.r. na podstawie ankiet z ok. 1 tys. szpitali w 30 krajach, że rocznie u 5-6 proc. chorych dochodzi do zakażeń szpitalnych. W sumie jest ich 3,2 mln, a 37 tys. kończy się śmiercią.

Liczba zakażeń zależy od rodzaju leczenia: w przypadku okulistyki są one rzadkością, ale na intensywnej terapii (chory ma obniżoną odporność, a bakterie wnikają do organizmu na skutek wielu wkłuć, drenów i cewników) dotykają średnio co piątego pacjenta.

W Polsce ECDC ankietowało 35 szpitali, które w tym czasie hospitalizowały ponad 8 tys. pacjentów. Wynik był podobny jak w innych krajach - ponad 6 proc. zakażonych. Zważywszy, że NFZ płaci rocznie za ponad 8 mln hospitalizacji, zakażeń jest ok. 500 tys.

Nikt jednak takich danych nie gromadzi, mimo że od lat upominają się o to epidemiolodzy. Wojewódzkie stacje sanepidu zbierają jedynie informacje o tzw. ogniskach zakażeń, czyli przypadkach, kiedy jedną bakterią zainfekowanych jest co najmniej dwóch pacjentów na danym oddziale. Według danych za 2012 r. w województwie śląskim (4,5 mln mieszkańców) takich przypadków było 35, ale zakażonych pacjentów - blisko 300.

W polskich szpitalach nadal wykonuje się za mało posiewów w przeliczeniu na łóżko, brakuje lekarzy-mikrobiologów, mamy zbyt mało laboratoriów mikrobiologicznych czynnych całą dobę. Nie ma danych raportowych pozwalających na skuteczne rozpoznanie alert-patogenów obecnych w szpitalach. W samych szpitalach niewystarczający jest też poziom higieny.

Specjaliści podkreślają także, że szpitale często nadużywają antybiotyków stosowanych jako standardowe metody leczenia, bez przeprowadzania odpowiednich badań diagnostycznych, które pomogłyby ustalić, jakie leki są naprawdę potrzebne. Na skutek nadużywania antybiotyków bakterie rozwijają nowe mechanizmy obronne i stają się odporne na leki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH