Zakażenia szpitalne: Polacy mało o nich wiedzą

Co piąty Polak nie zdaje sobie sprawy, że odwiedzając kogoś w szpitalu jest narażony na zakażenia szpitalne, a prawie połowa lekceważy mycie rąk po wizycie w szpitalu - takie wnioski płyną z badania TNS OBOP.

Poziom świadomości Polaków w zakresie zakażeń szpitalnych trudno uznać za zadowalający. Co piąty Polak nie wie, że w szpitalu można ulec zakażeniom szpitalnym, nawet wtedy, gdy tylko kogoś odwiedzamy. 21% z nas odpowiada bowiem, że podczas odwiedzania kogoś w szpitalu nie możemy ulec zakażeniu. To, że Polacy o tym nie wiedzą, przekłada się na konkretne zachowania.

Prawie połowa (47%) myje ręce dopiero gdy dotrze do domu. Tylko 12% robi to zaraz po przyjściu do szpitala, a 26% zaraz po wyjściu ze szpitala. Co ciekawe, aż 16 % nie sądzi, aby mycie rąk po wizycie w szpitalu było w ogóle konieczne.

37% Polaków uważa, że zakażenia szpitalne mogą roznosić się wieloma drogami. Zarówno drogą dotykową, powierzchniowo-kropelkową, jak również drogą pokarmową oraz poprzez krew. Nieco mniej z nas (25%) jest zdania, że dzieje się to poprzez dotyk (np. poprzez podanie dłoni osobie chorej przy powitaniu).

Według ponad połowy badanych (56%), to kontakt z pacjentem najbardziej podwyższa ryzyko zakażenia. Znacznie mniej respondentów wskazuje dotykanie sprzętu szpitalnego (40%) oraz kontakt z personelem (13%) co w rzeczywistości jest często przyczyną zakażeń. Co więcej, 6% Polaków stwierdziło, że żadne z podanych sposobów nie wpływa na wzrost ryzyka zakażenia.

Zdaniem prawie połowy Polaków (44%) najskuteczniejszym sposobem na zredukowanie ryzyka zakażeń szpitalnych jest częsta dezynfekcja elementów dotykowych w szpitalu. Prawie jedna trzecia z nas (30%) uważa również, że skutecznym sposobem jest mycie rąk przez pacjentów odwiedzających szpital. 7% Polaków uważa, że należy stosować w wyposażeniu szpitala elementy dotykowe z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (Cu+) takie jak klamki, poręcze, uchwyty, czy blaty.

* Badanie TNS OBOP przygotowano na zlecenie Polskiego Centrum Promocji Miedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH