Wirusowe zapalenia wątroby zabijają rocznie tyle samo osób co AIDS

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW), będące główną przyczyną marskości wątroby i raka tego narządu, zabijają rocznie tyle samo osób co HIV/AIDS - przypomina międzynarodowa organizacja World Hepatitis Alliance z okazji Światowego Dnia WZW, który przypada 28 lipca. Zarażenia wirusami WZW, to bardzo poważny problem medyczny także w Polsce.

Według jej przedstawicieli organizacji, schorzenia te stanowią już ósmą przyczynę zgonów ludzi na świecie, powodują rocznie blisko 1,5 mln zgonów, a jednak ciągle są niedocenianym zagrożeniem.

Co ważne, te statystyki można by w prosty sposób zmienić, dzięki upowszechnieniu testów wykrywających zakażenie dwoma najgroźniejszymi z pięciu wirusów WZW - tj. wirusowi HBV (wywołuje WZW B) oraz HCV (wywołuje WZW C) i skutecznemu leczeniu osób zakażonych. Równie istotne jest szczepienie ludzi przeciwko HBV; przeciwko drugiemu wirusowi brak na razie skutecznej szczepionki - podkreślają członkowie World Hepatitis Alliance (WHA).

Organizacja szacuje, że na świecie żyje 500 mln osób z wirusowym zapaleniem wątroby, a jedna trzecia populacji światowej (która obecnie liczy ponad 7 mld ludzi) miała kontakt z wirusem.

Jak powiedział PAP prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w Polsce żyje ponad 700 tys. osób, które miały kontakt z wirusem HCV i powinny przejść testy przesiewowe na obecność przeciwciał anty-HCV.

- Jeśli się wykryje przeciwciała, potrzebne są dokładniejsze badania, które ustalą, u kogo wirus się aktywnie namnaża. Eksperci z Polskiej Grupy HCV szacują, że jest to ok. 230 tys. osób. Powinny one zostać natychmiast zakwalifikowane do terapii - zaznaczył prof. Flisiak. Tymczasem, obecnie leczą się jedynie 3-4 tysiące.

Obecnie znanych jest pięć wirusów wywołujących WZW. Są to wirus HAV, tj. zapalenia wątroby typu A (określanej niegdyś jako żółtaczka pokarmowa), wirus HBV, tj. zapalenia wątroby typu B, wirus HCV - zapalenia wątroby typu C oraz wirus HDV i HEV.

Za najgroźniejsze wirusy wywołujące WZW uważa się HBV i HCV, które - jak podkreśla szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Chan - odpowiadają za 57 proc. przypadków marskości wątroby i 78 proc. przypadków raka wątrobowokomórkowego. Te dwa wirusy są głównie odpowiedzialne za zgony z powodu WZW.

HBV i HCV niszczą wątrobę przez wiele lat nie dając wyraźnych objawów, a jeśli jakieś symptomy wystąpią, są mało charakterystyczne. Zalicza się do nich zmęczenie lub zaburzenia nastroju, takie jak depresja. Rzadko dochodzi do zażółcenia powłok skórnych. Często są wykrywane, gdy dojdzie już do znacznego zniszczenia wątroby, a nawet marskości lub raka tego narządu.

Infekcję HCV można w większości przypadków wyleczyć.

- Inaczej jest z WZW B, w przypadku którego ok. 95 proc. chorych musi zażywać leki już do końca życia - powiedział prof. Flisiak.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH