Wiceminister Radziewicz-Winnicki: będziemy zmieniać program leczenia WZW C

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poinformował, że resort negocjuje z firmami farmaceutycznymi zmiany obejmujące program terapeutyczny leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) i refundację dwóch nowych innowacyjnych leków. O wdrożenie nowoczesnej terapii od kilku lat zabiegali specjaliści hepatolodzy. Decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

Jak zauważa prof. Robert Flisiak, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku obecny program leczenia chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C nie przystaje do współczesnej wiedzy medycznej i otwiera wrota do pierwotnej choroby nowotworowej wątroby.

O możliwościach leczenia chorych z przewlekłym zakażeniem wątroby wywołanym wirusem B (HBV) i wirusem C (HCV) rozmawiano we wtorek (16 kwietnia) na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia.

Polska Grupa Ekspertów HCV podkreśla, że podczas gdy cały świat zbliża się do momentu, kiedy kolejne leki sprawią, iż leczenie zakażenia będzie niemal w 100 proc. skuteczne, w kraju umieralność z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C utrzymuje się na wysokim poziomie około 160 przypadków rocznie i stale rośnie.

Skuteczność leczenia WZW C

W przypadku pacjentów z HCV podstawą leczenia jest terapia dwulekowa oparta na interferonie pegylowanym alfa oraz rybawirynie. Pomaga ona jedynie 54-63 proc. chorych, jeszcze mniej jest ona skuteczna o osób zakażonych wirusem HCV z tzw. genotypem 1 (pomaga 41-52 proc. chorych).
W Polsce aż 84 proc. chorych jest zakażonych właśnie zarazkiem z genotypem 1. Dlatego ocenia się, że na obydwa leki reaguje nie więcej niż połowa zakażonych.

Lepsze efekty daje terapia trójlekowa, w której poza interferonem i rybawiryną stosuje się również inhibitor proteazy. Jest ona skuteczna u 70-80 proc. chorych, którzy nie byli wcześniej leczeni. Jeśli mają oni za sobą terapię dwulekową, jej skuteczność spada do 60 proc.

- Od 2011 roku terapia trójlekowa jest dostępna dla chorych niemalże na całym świecie. W Polsce nie jest prawie w ogóle stosowana pomimo rejestracji nowych leków - mówiła prof. Małgorzata Pawłowska z Polskiej Grupy Ekspertów HCV. W opinii specjalistów powodem jest znacznie wyższy jej koszt. O ile terapia dwulekowa kosztuje ok. 40 tys. zł, to za trójlekową trzeba zapłacić prawie 140 tys. zł.

Trwają negocjacje

W czasie posiedzenia senackiej komisji zdrowia, podczas którego padały te uwagi, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekazał informację, że obecnie resort negocjuje z firmami farmaceutycznymi możliwość zmian programu terapeutycznego obejmującego leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C i refundacji dwóch nowych innowacyjnych leków.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH