W ciągu 20 lat możliwa eradykacja wirusa HCV w Polsce

- Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją dwa nowe leki, dzięki czemu wszyscy pacjenci żyjący z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, od 1-go listopada 2015 r. będą mogli otrzymać wysoce skuteczne leczenie.

Ta niezwykle ważna i długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia pozwoli lekarzom dobrać optymalną terapię dla chorych na WZW C, niezależnie od genotypu HCV, którym są oni zakażeni - przypomina Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej, skupiającej kluczowe organizacje wspierające pacjentów z WZW C.

Poza faktem, że nowo refundowane leki Sovaldi i Harvoni rozszerzają wachlarz terapeutyczny dla tych, dla których nowoczesne leczenie jest już od kilku miesięcy wpisane na listę refundacyjną, decyzja Ministra Zdrowia jest szczególnie ważna dla chorych z WZW C ze zdekompensowaną marskością wątroby, oczekujących na przeszczep narządu, po przeszczepie oraz tych, u których zastosowana uprzednio terapia trójlekowa okazała się nieskuteczna - podała Koalicja w komunikacie dla prasy.

Dotąd dla wspomnianej grypy osób NFZ nie dysponował żadną propozycją innowacyjnego leczenia. Wszyscy ci pacjenci należą do grupy najbardziej narażonej na ryzyko śmierci związane z rozwojem zakażenia. - Dla wielu z nich ostatnie miesiące były walką z czasem. Bez nowych terapii mogliby umrzeć. Teraz będą mogli żyć - uważa Pepke.

W ocenie prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, decyzja ministra zdrowia wprowadza program leczenia nie mający dziś sobie równych w całej Europie. Polscy pacjenci chorzy na WZW C otrzymali modelowy program dostępu do nowoczesnego leczenia oparty o klarowne kryteria i jasne zasady. To z kolei, zdaniem ekspertów, oznacza, że w perspektywie 15-20 lat, przy relatywnie niewielkim i krótkotrwałym zwiększeniu nakładów na leczenie, możliwa będzie całkowita eradykacja HCV w Polsce.

- Jestem szczęśliwa, że wielomiesięczne prace Ministerstwa Zdrowia i starania organizacji pozarządowych przyniosły tak znakomity rezultat. Wszystkie najnowsze leki, o których pacjenci marzyli, lada chwila będą dla nich dostępne bezpłatnie. Teraz najważniejszym jest to, by ta informacja dotarła do tych pacjentów, którzy zwątpili, iż mogą wyleczyć się z WZW C i zaprzestali wizyt
w poradniach, zanim nastąpi u nich rozwój choroby nowotworowej - mówi Barbara Pepke.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH