Superbakteria rzadziej atakuje zachodniopomorskie szpitale Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie opublikowała właśnie raport dotyczący zakażeń szpitalnych w 2016 roku. Fot. archiwum

Z danych inspekcji sanitarnych w województwie zachodniopomorskim wynika, że zmniejszyła się liczba zakażeń szpitalnych. Rzadziej pacjenci takich placówek mieli też styczność z superbakterią, tzw. "New Delhi", której udało się uodpornić na większość antybiotyków.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie opublikowała właśnie raport dotyczący zakażeń szpitalnych w 2016 roku. W 2016 roku na terenie woj. zachodniopomorskiego odnotowano 26 ognisk zakażeń szpitalnych, tj. sytuacji w których zakażeniu uległy minimum dwie osoby i stwierdzono powiązanie miedzy tymi zakażeniami, natomiast w roku 2016 - 29 ognisk epidemicznych, w których zakażeniu uległo 106 osób tj. o 64 osoby mniej niż w 2015r.

Najczęściej wskazywanym źródłem zakażenia w analizowanych ogniskach byli zakażeni pacjenci, możliwość transmisji przez środowisko szpitalne oraz przez ręce personelu szpitalnego.

Najwięcej zakażeń zgłaszanych jest z oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, gdzie trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia, z obniżoną odpornością i w stanie ogólnym ciężkim.

Wśród wszystkich zgłoszonych w 2016r.przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w 10 przypadkach. Zakażenia tym typem bakterii wystąpiły na terenie czterech szpitali w województwie.

W 2017 r. szpitale woj. zachodniopomorskiego dotychczas nie zgłosiły zakażeń pałeczką K.pneumoniae NDM.

Więcej: ekoszalin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH