ZAKAŻENIA SZPITALNE

Głos Szczeciński poinformował, że na oddziale V w Zdunowie (chirurgii urazowo-ortopedycznej) Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie doszło do zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae NDM.
O sprawie opowiedział czytelnik zaniepokojony stanem zdrowia 77-letniej matki, która w szpitalu przeszła operację biodra. Z jego relacji wynika, że w środę (31 października) cały oddział został ewakuowany na drugą stronę budynku. - Teraz chcą mamę szybko wypisać do domu, choć jest w bardzo złym stanie. Nie może chodzić, leży pod tlenem, nic nie je, wyje z bólu. Bardzo źle wygląda - opowiadał zaniepokojony.
Dodał, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła tam 90-letnia kobieta ze Stargardu, która była nosicielką. Jego mama leżała z nią w jednej sali. On sam obawia się, że mógł się zarazić w szpitalu. Lekarz przepisał mu antybiotyk i nakazał zrobić badania.
Tymczasem szpital twierdzi, że to typowa sytuacja. Natalia Andruczyk, rzecznik Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, potwierdza, że kilka dni temu w oddziale V stwierdzono nosicielstwo u dwóch pacjentów bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, czyli śmiercionośną superbakterią New Delhi.
Jej zdaniem tego typu zakażenie to typowa sytuacja, nic nadzwyczajnego. Zapewnia, że szpital czyni wszystko, by zminimalizować ryzyko. Pacjenci są izolowani, sale oznaczone są żółtą kartką. Personel zwraca uwagę odwiedzającym, że to jest szpital, nie sanatorium.
Czytaj: www.gs24.pl
Tymczasem, jak zauważają eksperci, dla pacjentów szpitali szczególnie niebezpieczne są szczepy bakteryjnych Enterobacteriaceae (w tym pałeczki Klebsiella pneumoniae) wytwarzających karbapenemazy typu KPC, NDM, OXA-48, pałeczki Gram-ujemne Pseudomonas, Acinetobacter, Enterococcus oporne na wankomycynę oraz Clostridium difficile.
Bakteria New Delhi jest oporna na antybiotyki, odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią co drugiego pacjenta.
Z danych inspekcji sanitarnych w województwie zachodniopomorskim wynika, że wśród wszystkich zgłoszonych w 2016 r. przez szpitale patogenów alarmowych zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM stwierdzono w 10 przypadkach. Zakażenia tym typem bakterii wystąpiły na terenie czterech szpitali w województwie. W 2017 r. szpitale woj. zachodniopomorskiego nie zgłosiły zakażeń pałeczką K.pneumoniae NDM.
Czytaj także: Superbakteria rzadziej atakuje zachodniopomorskie szpitale

CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- WT, 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- WT, 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- WT, 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- WT, 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- WT, 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- WT, 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 5 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 W Słupsku można już zaszczepić wcześniaka przeciw RS
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych