Specjaliści: wyleczymy tych chorych z HCV, o których wiemy Prof. Robert Flisiak; FOT. PTWP

Nowe terapie stosowane w leczeniu WZW C pozwoliłyby na wyleczenie wszystkich chorych w kraju już w 2018 roku. Problem tkwi jednak w tym, że około 85% zakażonych nie wie o swojej chorobie - podkreślają eksperci.

- Gdybyśmy upowszechnili testy diagnostyczne w kierunku HCV to przewlekłe zapalenie wątroby typu C byłoby pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych - przekonuje prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, były prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Jeszcze kilka lat temu
w naszym kraju większość chorych leczono metodą, której skuteczność wynosiła 40% (chodzi o terapię interferonem i rybawiryną). Od 2015 r., dzięki refundacji terapii bez interferonu możliwe jest leczenie dające praktycznie 100% skuteczności. Dodatkowo czas leczenia skraca się z 48 tygodni do 12, a pewne grupy pacjentów można leczyć jeszcze szybciej.

Jak wyjaśnia nam prof. Robert Flisiak, dostępne obecnie w kraju terapie mają też bardzo dobry profil bezpieczeństwa. - Stosowane przed erą leków bezinterferonowych terapie w leczeniu zakażeń HCV często były zbyt obciążające dla sporej populacji chorych. W efekcie osoby w wieku podeszłym i cierpiące na inne przewlekłe choroby, były pozbawione możliwości leczenia. Dziś takie czynniki jak wiek, waga czy współistnienie innych chorób nie stanowią podstaw do wykluczenia z terapii zakażeń HCV - zaznacza profesor.

Barbara Pepke, lider Koalicji Hepatologicznej i prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, wspierającej działania na rzecz osób z chorobami wątroby przyznaje, że dziś pacjenci cierpiący na zakażenia wywołane wirusem HCV nie mają też problemów z dostępem do terapii nawet tych supernowoczesnych.

Program nie będzie zagrożony
Początkowo, poszukując możliwości skrócenia kolejek do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, NFZ (wiosną br.) ogłosił projekt przetargu centralnego na zakup terapii bezinterferonowej. Po licznych apelach środowiska medycznego pomysł został zarzucony i utrzymano obecnie funkcjonujące procedury refundacyjne, które - w opinii specjalistów i samych pacjentów - gwarantują stały i szybki dostęp do terapii.

- W kraju doszliśmy już do takiego etapu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typ C, że w większości województw odbywa się ono na bieżąco, z czym problemy były jeszcze przed rokiem - komentuje Barbara Pepke i dodaje, że z informacji, jakie płyną od resortu zdrowia i płatnika wynika, że w najbliższym czasie program ten ma zapewnione bardzo dobre finansowanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH