Specjaliści o rewolucji w leczeniu pacjentów z WZW C

Jesteśmy świadkami rewolucji w medycynie. Dzięki nowym lekom możemy wyleczyć blisko 100 proc. chorych na groźne schorzenie, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) - ogłosili naukowcy na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Wątrobą (EASL) który odbywał się 9-13 kwietnia w Londynie.

Eksperci podkreślali też, że nowe kombinacje leków są bardzo dobrze tolerowane przez chorych, pod względem działań niepożądanych niewiele różnią się od placebo i przeważnie można je stosować przez trzy miesiące zamiast przez cały rok.

- Po 25 latach od wykrycia wirusa HCV, który wywołuje WZW C, znaleźliśmy się w szczególnym momencie, ponieważ możemy wyleczyć tę przewlekłą infekcję wirusową u większości pacjentów - mówił podczas konferencji prasowej prof. Michael Manns z Medizinische Hohschule w Hanowerze. Jak zaznaczył, WZW C jest pierwszą przewlekłą infekcją wirusową, którą można obecnie całkowicie wyleczyć i to odróżnia ją od wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) czy zakażenia HIV - pacjenci z tymi schorzeniami muszą brać leki do końca życia.

Eksperci podkreślali, że wyleczenie z WZW C jest niezwykle ważne, ponieważ w ciągu najbliższych lat nie ma nadziei na szczepionkę chroniącą przed infekcją HCV. Wirus ten przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażoną krwią i produktami krwiopochodnymi. WZW C rozwija się skrycie przez 20-30 lat i może doprowadzić do rozwoju marskości wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego. - Obok WZW B stanowi ono główną przyczynę raka wątroby na świecie, a w krajach rozwiniętych - główną przyczynę przeszczepów wątroby - zaznaczył prof. Manns.

Prof. Ola Weiland z Karolinska University Hospital w Sztokholmie przypomniał, że jeszcze 3-4 lata temu, stosując standardową terapię, można było uzyskać wyleczenie jedynie u ok. 40-50 proc. pacjentów zakażonych HCV o tzw. genotypie 1. Jest on najbardziej rozpowszechniony na świecie (w Polsce stwierdza się go u ok. 80 proc. chorych na WZW C) i stwarza trudności terapeutyczne - zwłaszcza genotyp 1a. Standardowa terapia polega na stosowaniu przez co najmniej 48 tygodni (tj. około roku) pegylowanego interferonu alfa (PegIFN alfa) w iniekcjach razem z doustnym lekiem przeciwwirusowym o nazwie rybawiryna. Gdy 2-3 lata temu dołączono do niej inhibitory proteazy I generacji skuteczność leczenia wzrosła do ok. 70 proc.

Podczas konferencji prasowej prof. Weiland przedstawił wyniki badania o nazwie SAPPHIRE-I wśród ponad 600 pacjentów z WZW C, którzy nigdy wcześniej nie byli leczeni. Okazało się, że stosując u nich tylko przez 12 tygodni nową kombinację doustnych leków działających bezpośrednio na wirusa, w połączeniu z rybawiryną udało się wyeliminować HCV u ok. 96 proc. chorych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH