Sondaż: 78 proc. Polaków nie robiło testu w kierunku zakażenia HCV Prof. Robert Flisiak FOT. PTWP

78 proc. Polaków nigdy nie wykonało badania w kierunku zakażenia groźnym wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) - wynika z badania TNS Polska. Tymczasem aż 81 proc. znalazło się w sytuacji, w której mogło do niego dojść.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) może się rozwijać bezobjawowo nawet przez kilkadziesiąt lat, w tym czasie stopniowo uszkadzając wątrobę.

Polska Grupa Ekspertów HCV szacuje, że w Polsce ok. 200 tys. osób jest aktywnie zakażonych wirusem HCV i wymaga leczenia. Jednak choroba została zdiagnozowana zaledwie u 30 tys. Reszta zakażonych nie jest świadoma, że wirus latami niszczy ich wątrobę, a w dodatku mogą zakażać kolejne osoby.

Z badania Państwowego Instytutu Higieny z 2010 r. wynika, że w Polsce u 84 proc. zakażonych HCV do infekcji doszło w placówkach służby zdrowia, głównie podczas drobnych zabiegów medycznych, w trakcie których następuje przerwanie ciągłości tkanek. HCV przenosi się bowiem głównie przez krew.

Najnowsze badanie TNS Polska ujawniło, że aż cztery piąte Polaków po 15. roku życia (81 proc.) znalazło się w przeszłości w sytuacji, w której potencjalnie mogło dojść do zakażenia HCV.

Uczestnicy badania wymieniali średnio dwa takie przypadki - blisko trzy czwarte wymieniło pobranie krwi, ok. 30 proc. przyznało, że ma przekłute uszy lub inne części ciała i również blisko 30 proc. przeszło zabieg stomatologiczny, podczas którego mogło dojść do naruszenia ciągłości tkanek.

- Warto zwrócić uwagę, że związek zakażenia z zabiegami medycznymi dotyczy przede wszystkim sytuacji z przeszłości, gdy sprzęt jednorazowy nie był powszechnie używany, a procedury prewencji zakażeń w polskich placówkach opieki zdrowotnej dalece odbiegały od stanu aktualnego - komentuje prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak dodaje specjalista, ryzyko zakażenia HCV istnieje nadal w sytuacjach, w których potencjalnie może dojść do kontaktu naruszonych powłok ciała człowieka ze sprzętami medycznymi wielorazowego zastosowania. Ma to miejsce chociażby w stomatologii.

- Jednak również w tych przypadkach przestrzeganie procedur sterylizacji i dezynfekcji może skutecznie eliminować to ryzyko - zaznacza prof. Flisiak.

Wśród uczestników badania jedynie 13 proc. przeszło test w kierunku zakażenia HCV, z czego jedynie 33 proc. więcej niż raz. 78 proc. osób nigdy nie miało takiego badania, a 9 proc. przyznało, że nie wie, czy je przeszło.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH