Skala zagrożeń zakażeniami szpitalnymi. Metody prewencji.

Zakażenia szpitalne są jednym z najistotniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Pozostają one w ścisłym związku z inwazyjnymi technikami diagnostycznymi i leczniczymi oraz z biologicznymi cechami hospitalizowanych pacjentów.

Czynnikami etiologicznymi odpowiedzialnymi za zakażenie szpitalne może być wiele różnych gatunków bakterii, wirusów i grzybów. Drobnoustroje wywołujące zakażenia mogą pochodzić zarówno z własnej flory bakteryjnej chorego (zakażenia endogenne), jak i z szeroko pojętego środowiska szpitalnego (zakażenia egzogenne). Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi ( Dz.U. z 30 grudnia 2008 roku) nakłada na jednostki ochrony zdrowia obowiązek ochrony pacjenta i personelu szpitala przed zakażeniami.

We wszystkich szpitalach świata...
Zakażeniem szpitalnym można nazwać każdą postać zakażenia, które rozwinęło się w czasie hospitalizacji i nie było przyczyną, dla której pacjent został przyjęty do szpitala. Może ono ujawnić się w trakcie hospitalizacji – do 48 godzin pobytu, co jest charakterystyczne dla większości ostrych zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Okres wylęgania może być dłuższy i wynosić tygodnie lub miesiące, co obserwuje się po zakażeniu HBV, HCV, HIV lub prątkiem gruźlicy. Każde zakażenie personelu medycznego, które jest związane z udzielaniem całodziennych lub całodobowych świadczeń zdrowotnych jest również zakażeniem szpitalnym.

Zakażenia szpitalne występują we wszystkich szpitalach świata, stanowiąc istotne zagrożenie dla życia osób hospitalizowanych. Pomimo podejmowania licznych i złożonych procedur zapobiegawczych niemożliwe jest całkowite opanowanie tego zjawiska. Do zakażeń dochodzi u 3-10% osób hospitalizowanych. Jak wynika z analiz europejskich zakażenia szpitalne są bezpośrednią przyczyną zgonów 3% chorych i pośrednią – 10%.

Wyniki badań przeprowadzonych pod auspicjami WHO wykazały, że średnia częstość występowania tych zakażeń wyniosła – 7,7% w Europie, w Basenie Morza Śródziemnego – 11,8%, w krajach azjatyckich 10% i w krajach zachodniego Pacyfiku 9%. Jest bardzo prawdopodobne, że dane te z dwóch ostatnich obszarów są zaniżone z powodu braku dobrej rejestracji.

W oparciu o rejestrację bierną, która jest mało dokładna, oszacowano częstość występowania zakażeń szpitalnych w Polsce średnio na 2,5% (w przedziale 3-15%).

W analizie tej nie uwzględniono wirusowych zapaleń wątroby. Dane te są „niedoszacowane” – częstość zakażeń nie jest mniejsza od stwierdzanej w większości szpitali w Europie, czyli 8-10%. Od 2001 roku wdrażany jest system czynnej rejestracji zakażeń – znacznie czulszy od poprzedniego. Jego realizacja wymaga jednak czasu i wykwalifikowanej kadry, której obecnie brak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH