SMS przypomni by wziąć "pigułkę" SMS przypomni by wziąć "pigułkę". Fot John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0)

We Wrocławiu ruszył specjalny program sms-owego przypominania o konieczności przyjęcia lekarstwa na HIV. System ten ma zdyscyplinować osoby seropozytywne i zachęcić je do regularnego przyjmowania leków.

Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem” opracowało system, którego głównym celem jest zwiększenie wśród osób żyjących
z HIV świadomości znaczenia regularnego przyjmowania leków antyretrowirusowych.

O określonej godzinie lub godzinach każdy pacjent Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ, który wyrazi na to zgodę, dostanie dedykowanego sms-a. Pod opieką Poradni pozostaje około 860 pacjentów leczonych ARV.

U części pacjentów odnotowuje się tzw. niepowodzenie terapeutyczne - czasami spowodowane nieprzestrzeganiem regularności przyjmowania leków. To przede wszystkim do nich skierowany jest nowy program. Środki na jego realizację pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu „Podwale Siedem” w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Zindywidualizowane wiadomości sms będą wysyłane do pacjentów Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ, którzy wyrażą na to zgodę, na 15 minut przed ustaloną z lekarzem porą przyjęcia kolejnej dawki leku.

W bazie, poza informacją nt. czasu przyjmowania leków, będą znajdowały się również informacje dotyczące schematu terapeutycznego (osoby zakażone przyjmują różne leki - czasem jedną tabletkę raz dziennie, a czasem nawet po kilka pigułek o różnych porach dnia), ustaleń z lekarzem prowadzącym, a także informacje o wynikach badań laboratoryjnych.

Rozwiązanie takie pozwoli na zindywidualizowanie, dopasowanie oraz skontrolowanie działań na rzecz konkretnego pacjenta.  Sprawa jest niezwykle istotna, ponieważ w województwie dolnośląskim zakażonych HIV jest więcej niż w większości innych polskich regionów.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny,
w 2014 roku Dolny Śląsk był na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV (121 przypadków) oraz zarejestrowanych zachorowań na AIDS (22 przypadki). W 2014 roku na Dolnym Śląsku odnotowano najwięcej zgonów chorych na AIDS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH