Ruszyła akcja zachęcająca do badań, które wykrywają HCV

Do wykonania testu, który wykaże, czy mieliśmy kontakt z wirusem HCV, wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C), zachęcają organizatorzy akcji pt.: "Test na HCV - prosty krok do zdrowia!".

Polska Grupa Ekspertów HCV, która objęła honorowy patronat nad akcją, szacuje, że w naszym kraju wirusem HCV zakażonych jest przewlekle ok. 230 tys. osób.

Jednak zaledwie u 30 tys. z nich infekcja została zdiagnozowana. U pozostałych 200 tys. wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) rozwija się - często od wielu lat - nie dając charakterystycznych objawów i może doprowadzić do marskości wątroby, a także raka wątrobowokomórkowego.

Międzynarodowe statystyki wskazują, że zakażenie HCV jest główną przyczyną tego nowotworu na świecie, a w krajach Europy odpowiada za 60-70 proc. jego wszystkich przypadków. Jest to również wiodąca przyczyna przeszczepów wątroby.

Jednym z powodów niskiego odsetka pacjentów ze zdiagnozowanym WZW C jest mała społeczna świadomość na temat tego schorzenia.

Z sondażu TNS Polska, który przeprowadzono w lutym 2015 r., wynika na przykład, że aż 78 proc. Polaków nie wykonało testu na obecność przeciwciał anty-HCV, które świadczą o przebytym zakażeniu wirusem, a 9 proc. powiedziało, że nie wie, czy miało robiony taki test.

Jednocześnie 81 proc. Polaków było w sytuacji, w której potencjalnie mogło dojść do zakażenia. Ponieważ HCV przenosi się przez krew, są to wszystkie te zabiegi medyczne i niemedyczne, podczas których doszło do przerwania ciągłości skóry, jeżeli wykonywano je źle wysterylizowanymi narzędziami wielokrotnego użytku.

Mogą to być zatem: pobieranie krwi, zabiegi endoskopowe, stomatologiczne, operacje, ale też akupunktura, kolczykowanie, wykonywanie tatuażu, a nawet zabiegi kosmetyczne, jak manicure, pedicure czy zabiegi fryzjerskie. Na infekcję narażone są też osoby stosujące dożylnie narkotyki.

Do zakażenia HCV rzadko dochodzi drogą seksualną. Może się to zdarzyć również podczas dzielenia z osobą zakażoną przedmiotów codziennego użytku, jak np.: żyletki czy maszynki do golenia, a także podczas ciąży i porodu (zakażenie noworodka przez matkę)

Zdaniem Barbary Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", współorganizatora akcji, wyniki sondażu TNS Polska dowodzą, że potrzeby edukacyjne na temat profilaktyki WZW C i wczesnego wykrywania choroby są naprawdę duże.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH