Rozporządzenie ws. zranień ostrymi narzędziami: rozwiązanie prowizoryczne czy krok w dobrą stronę?

Opublikowano długo oczekiwane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. To akt wdrażający do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2010/32/EU. Czy jego zapisy stanowią remedium na problem zakłuć polskiego personelu medycznego w trakcie wykonywania czynności zawodowych?

Gospodarzem procesu legislacyjnego był Główny Inspektorat Sanitarny, który działał z upoważnienia Ministra Zdrowia. Opublikowane rozporządzenie jest aktem wykonawczym do art. 23715 § 2 Kodeksu Pracy. Projekt był konsultowany ze stroną społeczną, w tym ze środowiskiem pielęgniarskim i lekarskim.

Prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ocenia, że zaproponowane w rozporządzeniu rozwiązania idą w dobrym kierunku, ale podtrzymuje swoją opinię, że pełną regulację w tym zakresie należy wprowadzić aktem wyższego rzędu (ustawą).

- Rozporządzenie jest pierwszą próbą kompleksowego uregulowania zagadnienia dotyczącego ekspozycji zawodowej To krok w dobrą stronę, lecz najważniejsza będzie teraz egzekucja zawartych w nim przepisów - stwierdza prof. Gładysz.

Dodaje: - Jednym z najważniejszych postanowień rozporządzenia jest konieczność zapewnienia przez pracodawcę sprzętu medycznego, który zawiera mechanizmy chroniące go przed zranieniem, jak również zakwalifikowanie samego zakłucia jako wypadku przy pracy, co wzmacnia pozycję pracownika w przypadku dostępu do działań poekspozycyjnych czy chociażby odszkodowawczych

Przepisami rozporządzenia objęto pracowników, pracujących pod kierownictwem lub nadzorem pracodawców w sektorze opieki zdrowotnej, zarówno pracujących w rozumieniu przepisów prawa pracy, jak również na podstawie umów cywilno-prawnych, za pośrednictwem agencji pracy czasowej, ale i stażystów, praktykantów, uczniów, studentów szkół medycznych oraz wolontariuszy uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Dostępność bezpiecznego sprzętu
Pracodawcy zostali zobligowani do stosowania wszelkich dostępnych środków do eliminacji zranień ostrymi narzędziami wśród pracowników, w tym do zapewnienia dostępu do sprzętu ze specjalnymi zabezpieczeniami. Dodatkowo, pracodawca jest zobowiązany 
do przeprowadzania oceny ryzyka nie rzadziej niż raz na dwa lata, w której musi uwzględniać ocenę dostępności personelu do rozwiązań chroniących przed zranieniem. Jeżeli następują zmiany na stanowisku pracy, które mają istotne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracownika - ocena taka powinna być przeprowadzona wcześnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH