Rokowanie w zakażeniach Clostridium difficile u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit

U chorych na nieswoiste zapalenie jelit często dochodzi do zakażenia bakterią Clostridium difficile, co w perspektywie może powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, prowadzące do resekcji jelita grubego, a nawet do śmierci.

Częstość zakażeń Clostridium difficile u chorych na nieswoiste zapalenie jelit wzrosła z 1% w roku 1998 do 3% w roku 2007. Wzrostowi temu towarzyszy zwiększenie się odsetka chorych o ciężkim przebiegu klinicznym, a koszt leczenia infekcji tą bakterią sięga 3,2 miliarda dolarów.

Dlatego celem naukowców z Massachusetts General Hospital, Boston, USA, była identyfikacja klinicznych i laboratoryjnych czynników pozwalających przewidzieć ostry przebieg infekcji Clostridium difficile u chorych na nieswoiste zapalenia jelita.

Na podstawie analizy bazy danych EMR (electronic medical record) do badania zakwalifikowano chorych z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, u których co najmniej jeden raz rozpoznano zakażenie Clostridium difficile. Punktem pierwotnym badania był okres, jaki minął od momentu rozpoznania infekcji Clostridium difficile do wykonania resekcji jelita grubego lub wystąpienia śmierci. Obserwacją objęto 180 dni od momentu postawienia diagnozy.

Do badania zakwalifikowano 294 chorych. Spośród nich średnio po 31 dniach od rozpoznania zakażenia zmarło 45 osób, a u 13 wykonano usunięcie jelita grubego, co stanowiło 20% badanej grupy.

Na podstawie wyników pracy do niezależnych czynników predykcyjnych zwiększających ryzyko wystąpienia poważnych powikłań infekcji Clostridium difficile, włącznie ze śmiercią, u chorych na nieswoiste zapalenie jelit autorzy zaliczyli: stężenie białka w surowicy krwi poniżej 3 g/dl (HR = 5.75), poziom hemoglobiny poniżej 9 g/dl (HR = 5.29), stężenie kreatyniny powyżej 1.5 mg/dl (HR = 1.98).

Zdaniem naukowców wyniki ich badania niosą ważne implikacje kliniczne. Otóż chorzy na nieswoiste zapalenia jelit, którzy z powodu zakażenia Clostridium difficile wymagają hospitalizacji i charakteryzują się wymienionymi czynnikami ryzyka mogącymi świadczyć np. o niedożywieniu powinni być kwalifikowani do grupy chorych o podwyższonym ryzyku ciężkiego przebiegu zakażenia, a to z kolei powinno prowadzić do zastosowania bardziej agresywnego leczenia wankomycyną w monoterapii lub w kombinacji z metronidazolem.

W opinii autorów określanie czynników predykcyjnych takich, jak obniżony poziom białka całkowitego i hemoglobiny oraz podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy krwi, pozwalających przewidzieć ostry przebieg infekcji tą bakterią, pomogłoby w postępowaniu leczniczym i mogłoby się przyczynić do zmniejszenia śmiertelności w tej grupie chorych.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22360370

Aliment Pharmacol Ther. 2012 Apr;35(7):789-95. doi: 10.1111/j.1365-2036.2012.05022.x. Epub 2012 Feb 23.
Predictors of severe outcomes associated with Clostridium difficile infection in patients with inflammatory bowel disease.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH