Raport TNS Polska: Świadomość Polaków na temat zagrożenia WZW C

Narażenie na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C w naszym kraju jest duże - ponad 80% Polaków doświadczyło sytuacji, w której mogło dojść do zainfekowania. Osoby te średnio wymieniały dwie różne sytuacje, które ich dotyczą, a stanowią potencjalne źródło zakażenia - wynika z raportu TNS Polska "Świadomość Polaków na temat zagrożenia WZW C"*.

Multimedia

Raport TNS Polska.pdf

0,32 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Co więcej, prawie trzech na dziesięciu badanych doświadczyło minimum trzech takich sytuacji; 96% osób z tej grupy miało pobieraną krew, a ponad dwie trzecie przekłuwało różne części ciała lub miało zabieg stomatologiczny, podczas którego mogło dojść do naruszenia ciągłości skóry.

"Jednocześnie odsetek osób, które poddały się badaniu na obecność wirusa jest niski - wynosi mniej niż jedną siódmą. Co dziesiąty respondent wskazał, że nie wie czy miał takowe badanie - pokazuje to na pewien stopień niewiedzy na temat samej choroby" - czytamy raporcie.

Jeśli badanie na obecność wirusa jest wykonywane, na ogół podyktowane jest to wymaganiami medycznymi - przed planowanym zabiegiem, operacją (38%). Często przyczyną są również nieprawidłowe wyniki badań wątroby (niespełna jedna piąta wskazań).

Co piąty respondent badania TNS Polska zrobił taki test z własnej inicjatywy. Zważywszy, że są to osoby, które częściej mają doświadczenia różnych zabiegów, są dializowane czy mają tatuaż, można domniemywać, że świadomość na temat choroby jest wśród nich wyższa.

* Badanie wykonane zostało w dniach 13-18 lutego 2015 r. Obejmowało 1000 wywiadów (próba reprezentatywna dla ogółu Polaków w wieku powyżej 15 lat).

Cały raport załączamy do pobrania w pliku pdf.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH