Radom: kolejny przypadek groźnej bakterii w kraju Raporty o podjętych działaniach szpitale co miesiąc wysyłają do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Fot. archiwum RZ

New Delhi - bakteria oporna na antybiotyki budzi strach. Teraz muszą się z nią zmierzyć specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, do którego trafiła zakażona nią pacjentka.

Personel szpitala uspakaja, że pobyt chorej z NDM nie stanowi zagrożenia dla pozostałych pacjentów.

New Delhi to bakteria oporna na antybiotyki beta-laktamowe, w tym na karbapenemy o szerokim spektrum działania. Stąd przyjęta nazwa tego drobnoustroju - NDM (skrót od New Delhi metallo-β-lactamase. Nazwa pochodzi od New Delhi, miasta w Indiach, w którym po raz pierwszy wykrytą tę bakteroę w 2008 r.).

W kwietniu z bakterią walczyły stołeczne szpitale. 

Jak mówił nam w maju br. dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Polsce uruchomiony został już specjalny program, który polega na wychwytywaniu nosicieli tej bakterii przy przyjęciu do szpitala, a następnie ich izolacji w jednoosobowych salach, tak aby nie doszło do zakażenia innych pacjentów.

Do badania przesiewowego pobiera się próbkę kału, gdyż drobnoustrój ten należy do grupy bakterii jelitowych.

Podczas pobytu w szpitalu nosiciel nieświadomie rozprzestrzenia bakterię w najbliższym otoczeniu, w tym na innych pacjentów. Najczęściej dzieje się to podczas korzystania z toalety, ale także przez skażone ręce, pościel czy bieliznę osobistą. Sprzyja temu również biegunka oraz zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej.

Do sali, w której przebywa pacjent z bakterią NDM, należy wchodzić w jednorazowym fartuchu, dezynfekować ręce przed i po kontakcie z pacjentem, a także często odkażać sprzęty dotykane przez chorego.

Raporty o podjętych działaniach szpitale co miesiąc wysyłają do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Nosiciele tej bakterii są monitorowani.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH