Projekt rozporządzenia: jak zapobiegać zranieniom pracowników ochrony zdrowia

Obowiązek stosowania środków zapobiegających zranieniom pracowników ostrymi narzędziami medycznymi przewiduje projekt rozporządzenia resortu zdrowia. Według MZ na zakażenie w wyniku zranienia szczególnie narażone są pielęgniarki, położne oraz ratownicy medyczni.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt na stronie internetowej i poinformowało, że 28 lutego odbędzie się konferencja uzgodnieniowa z przedstawicielami m.in. środowisk pielęgniarek, lekarzy, pracowników medycznych.

Czytaj: Projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczenstwa i higieny pracy

W uzasadnieniu projektu resort przypomniał, że Polska do maja 2013 r. ma obowiązek implementowania unijnej dyrektywy ws. zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami (igły, skalpele) w szpitalach i placówkach służby zdrowia. Ministerstwo zaznaczyło, że grupą zawodową szczególnie narażoną na zakażenie w wyniku zranienia ostrym narzędziem są pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni, lekarze specjalności zabiegowych i diagności laboratoryjni.


Czytaj: Lekarze i pielęgniarki chcą pracować w bezpiecznym środowisku

Jak podkreśliło MZ, założeniem regulacji jest to, aby pracodawca był zobowiązany do stosowania wszelkich dostępnych środków eliminujących lub ograniczających stopień narażenia na zranienia ostrymi narzędziami.

Pracodawcy będą m.in. opracowywali procedury dot. bezpiecznego postępowania z ostrymi narzędziami, a także oceniali ryzyko narażenia na zranienie; będą także szkolić pracowników w zakresie zapobiegania zranieniom.

Projekt reguluje też kwestie postępowania w przypadku zranienia - powinno ono być zarejestrowane jako wypadek przy pracy. Natomiast gdy doszło do styczności z krwią lub innym potencjalnie zakaźnym materiałem biologicznym, przypadek taki będzie rejestrowany także w specjalnym rejestrze pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych.

W projekcie rozporządzenia wskazano też szczepienia ochronne przeciw chorobom zakaźnym jako niezwykle skuteczną metodę ochrony indywidualnej przed wybranymi chorobami zakaźnymi (np. wirusowym zapaleniem wątroby typu B).

Jak szacuje MZ, ok. 40-80 proc. zranień nie jest zgłaszana ani rejestrowana, nie są też podejmowane jakiekolwiek działania profilaktyczne. Według danych międzynarodowych szacunkowo w Polsce może dochodzić rocznie do ok. 27 tys. zranień.

O stosowania bezpieczniejszego sprzętu medycznego jako sposobu na ograniczenie liczby zakłuć personelu i ryzyka zakażenia m.in. wirusowym zakażeniem wątroby typu B i C oraz HIV wielokrotnie apelowało Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, o czym wielokrotnie informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH