Program wspierający kobiety z HIV

Europejski i ogólnopolski Program SHE to pierwsza kampania edukacyjna skierowana do kobiet żyjących z HIV, której celem jest rozwiązywanie problemów, będących największym wyzywaniem dla kobiet seropozytywnych. Program był współtworzony przez kobiety żyjące z HIV, dzięki czemu stanowi niezwykle precyzyjną odpowiedź na potrzeby pacjentek.

Twórcy programu chcieli podkreślić fakt, że kobieta żyjąca z HIV, która jest świadoma i czuje się odpowiedzialna za własne zdrowie, wymaga więcej nie tylko od siebie, ale także od innych, przyczyniając się tym samym do poprawy standardów opieki medycznej w Polsce i Europie.

Programu SHE to nie tylko edukacja, lecz przede wszystkim animacji środowiska pacjentek, budowanie wśród nich silnych postaw oraz zachęcaniu kobiet do zabiegania o najlepszą możliwą opiekę medyczną oraz tworzenia sieci wzajemnego wsparcia i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Program skoncentrowany jest na pomocy psychologicznej, ponieważ zakażenie HIV dla części osób wiąże się z silnym obciążeniem psychicznym, lękiem przed odrzuceniem, które często jest przyczyną wycofania się z życia społecznego pacjentek.

Jego ideą jest też walka ze stereotypami związanymi z zakażeniem HIV oraz stygmatyzacją zakażonych kobiet.

Na stronie Programu SHE kobiety żyjące z HIV mają możliwość znalezienia wielu informacji, m.in. tych związanych z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją, ochroną swoich praw. 

Od 2013 r. pod nr 800 14 14 23 działa infolinia Programu SHE dla kobiet żyjących z HIV.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH