Profilaktyka najczęstszych zakażeń krwiopochodnych u pracowników ochrony zdrowia

Według szacunków CDC (Centers for Disease Control and Prevention- Atlanta, USA), u personelu szpitalnego w Stanach Zjednoczonych każdego roku dochodzi do 385 tys. przypadków przerwania ciągłości tkanek związanych z wykonywaną pracą. Ekspozycja na materiał potencjalnie zakaźny ma miejsce przede wszystkim podczas zranienia skóry ostrym przedmiotem (np. igła, skalpel i inne narzędzia chirurgiczne czy stomatologiczne, a także złamane i ostro zakończone kości pacjenta).

Podobne zranienia zdarzają się także w innych placówkach ochrony zdrowia, takich jak domy opieki, przychodnie lekarskie i stomatologiczne czy stacje pogotowia. Przypadkowe skaleczenia wiążą się najczęściej z zawodowym ryzykiem transmisji wirusów zapalenia wątroby typu B i C oraz wirusa HIV, ale przeniesienie zakażenia może dotyczyć także ponad 20 innych patogenów.

Zawodowe ryzyko zakażenia wirusami krwiopochodnymi dotyczy przede wszystkim ekspozycji na krew, niemniej do przeniesienia wirusa może także dojść przez kontakt z innymi płynami ustrojowymi ciała. Chociaż ryzyko transmisji zakażenia w przypadku ekspozycji na inne niż krew płyny fizjologiczne jest znacznie mniejsze, nie należy nigdy lekceważyć tego rodzaju narażenia.

Do grupy szczególnie narażonej należą przede wszystkim lekarze wykonujący zabiegi stwarzające ryzyko transmisji infekcji/ekspozycji (w nazewnictwie anglojęzycznym: EPPs - exposure prone procedures), pielęgniarki, laboranci, personel stomatologiczny, salowe oraz studenci kierunków medycznych.

Taka statystyka

W 2011 roku w Polsce stwierdzono 2562 chorób zawodowych, w tym choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa stanowiły 25,3 proc. ogółu i zajęły drugie miejsce na liście chorób spowodowanych warunkami pracy. Na pierwszym miejscu wśród zakaźnych chorób zawodowych znajduje się borelioza, której w 2011 roku rozpoznano 483 przypadki, co stanowiło 74,4 proc. wszystkich chorób zawodowych o tle zakaźnym. Na drugim miejscu znalazło się wirusowe zapalenie wątroby, które jest jednocześnie najczęstszym schorzeniem zawodowym przenoszonym drogą krwiopochodną.

Wirusowe zapalenie wątroby jako choroba zawodowa występuje najczęściej u pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia i opiece społecznej, gdyż właśnie ta grupa zawodowa jest najbardziej narażona na czynniki biologiczne, znajdujące się w materiale pochodzącym od zakażonych pacjentów.

Należy zaznaczyć, iż w Polsce przypadki rozpoznanych do tej pory zawodowych zakażeń wirusami zapalenia wątroby dotyczą tylko wirusów HBV i HCV, nie stwierdzono natomiast zakażeń zawodowych wirusami HDV, HGV. W 2007 roku stwierdzono pierwszy (i jak dotąd jedyny) przypadek choroby zawodowej pod postacią zakażenia wirusem HIV.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH