PZH opracowało wytyczne ws. wirusa ebola

Chorzy podejrzani o zakażenie wirusem ebola powinni być jak najszybciej izolowani, natomiast osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, powinny być poddane indywidualnej kwarantannie - przypomina PZH, podkreślając, że ryzyko zawleczenia gorączki ebola do Europy jest bardzo niskie.

Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego opracował dla lekarzy i służb medycznych informację na temat gorączki ebola.

Mimo że wirus ten nie przenosi się drogą powietrzną, przy bliskim kontakcie z chorym (twarzą w twarz) nie można wykluczyć zakażenia drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść także poprzez kontakt seksualny z ozdrowieńcami w okresie do 7 tygodni po wyleczeniu, ponieważ przez taki okres wirus ebola może być obecny w nasieniu.

Zakażenie u ludzi może być też następstwem kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami (najczęściej to małpy, antylopy, nietoperze), a także spożyciem ich surowego lub półsurowego mięsa oraz innych produktów skażonych wydzielinami tych zwierząt.

Podczas kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie, u których wystąpiły objawy, wymagane jest stosowanie środków ochrony osobistej, które zabezpieczają personel medyczny przed bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami chorego, a w tym także stosowanie środków ochrony dróg oddechowych i oczu. PZH zaleca również ograniczenie kontaktu z chorymi do niezbędnego minimum.

PZH przypomina, że wirus ebola jest wrażliwy na działanie środków dezynfekcyjnych. Dodatkowo można też stosować naświetlanie powierzchni światłem UV.

PZH podkreśla, że każda osoba, która spełnia kryteria przypadku podejrzanego lub potwierdzonego o zakażenie wirusem ebola, powinna zostać objęta dochodzeniem epidemiologicznym.

Ze względu na ciężki przebieg choroby konieczne jest jak najszybsze poddanie izolacji osób chorych, podejrzanych o zakażenie wirusem (osoba objawowa), a w przypadku osób zdrowych, u których doszło do narażenia na zakażenie (osoba bezobjawowa), wskazana jest indywidualna kwarantanna.

Procedury przesyłania pacjentów do odbycia kwarantanny oraz miejsca odbywania kwarantanny wyznaczone są w każdym województwie i znane są zarówno Centrum Zarządzania Kryzysowego każdego województwa, jak i Powiatowym oraz Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym.

Osoba zdrowa, u której nie doszło do narażenia na zakażenie, a która powróciła z kraju, w którym odnotowano przypadki zachorowań, nie wymaga kwarantanny, ale powinna bacznie obserwować stan zdrowia, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów niezwłocznie poinformować pogotowie.

Jak podkreśla PZH, badanie może być wykonywane tylko u tych pacjentów, u których wystąpiły objawy kliniczne. Przeprowadzenie badania u osoby w okresie inkubacji da wynik nierozstrzygający. Eksperci uważają, że możliwa do wykrycia ilość kwasu nukleinowego wirusa ebola pojawia się dopiero po upływie 3 dni od pojawienia się pierwszego objawu choroby, którym jest najczęściej wysoka gorączka. W przypadku negatywnego wyniku badanie należy powtórzyć po 3 dniach.

Badania w kierunku zakażenia wirusem ebola wykonuje Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, wyłącznie na podstawie skierowania ze szpitala, przesłanego wraz z próbkami materiału klinicznego pobranymi od chorego. Koszt badania to 650 zł, wynik jest po 24-72 godzinach od dostarczenia próbki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH