MSW ws. obligatoryjnego zwalniania ze służby chorych na AIDS i WZW

Policjanci i strażacy chorzy na AIDS lub przewlekłe zapalenie wątroby są przenoszeni na stanowiska, które nie wiążą się z udziałem w akcjach - poinformowało w środę (3 lipca) MSW, odnosząc się do wniosku RPO do TK ws. obligatoryjnego zwalniania ze służby.

RPO Irena Lipowicz pod koniec czerwca zaskarżyła do TK kilka uregulowań z pochodzącego z 1991 r. rozporządzenia dotyczącego trybu postępowania komisji lekarskich podległych szefowi MSW. Zgodnie z nimi policjanta lub strażaka uznaje się za całkowicie niezdolnego do pełnienia służby z powodu zachorowania na przewlekłe zapalenie wątroby (WZW) lub zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS) bez względu na aktualny stan zdrowia i przebieg choroby.

- Komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych stwierdziły w latach poprzednich jeden przypadek zachorowania na AIDS oraz w pierwszym kwartale 2013 r. jeden przypadek zachorowania na przewlekłe zapalenie wątroby - poinformował wydział komunikacji MSW. Jak podkreślono, trwają prace nad projektem ustawy o komisjach lekarskich, co ma spowodować zmiany m.in. w kwestionowanym przez RPO rozporządzeniu.

MSW poinformowało, że aktualnie funkcjonariusze służb z przewlekłymi chorobami są przenoszeni w przypadku policji - na stanowiska nieoperacyjne, natomiast w przypadku Państwowej Straży Pożarnej na stanowiska, które nie wiążą się z udziałem w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

W ocenie RPO przepisy przewidujące automatyczne zwolnienie z policji i straży pożarnej osób chorych na AIDS lub przewlekłe zapalenie wątroby są niekonstytucyjne.

RPO wskazała, że zgodnie z badaniami naukowymi podstawową metodą profilaktyki chorób wywołanych przez wirusy HIV bądź zapalenia wątroby nie jest ani zwalnianie nosicieli tych wirusów ze służby bądź pracy, ani ich izolowanie od społeczeństwa.

Jak podkreśliła RPO minimalizacja ryzyka zarażenia tymi wirusami może być osiągnięta, mniej drastycznymi środkami niż zwolnienie ze służby. Dodała, że w policji i straży pożarnej są stanowiska, gdzie fakt choroby może nie mieć znaczenia - np. w administracji.

W listopadzie 2009 r. Trybunał Konstytucyjny zajmował się już jednym z aspektów tego problemu. Orzekł wówczas, iż przepis powodujący automatyczne wykluczenie ze służby w policji osoby, u której stwierdzono nosicielstwo HIV (ale jeszcze nie zachorowanie na AIDS), jest niezgodny z konstytucją.

Wtedy też TK zasygnalizował, że wątpliwości konstytucyjne budzi przepis, powodujący automatyczne wykluczenie ze służby także osób chorych na AIDS, gdyż - jak stwierdził - choroba ta może mieć różny przebieg i nie zawsze oznacza niezdolność do pracy.

- Praca w policji może następować na różnych stanowiskach i w różnych rodzajach służb. Nosicielstwo wirusa HIV niewątpliwie należy uznać za niepożądane w przypadku służby patrolowo-interwencyjnej, (...) pozostaje jednak wiele stanowisk, dla których nie ma ono znaczenia, np. w administracji policyjnej, szkolnictwie, pionach analitycznych czy innych - uzasadnił wówczas TK.

Przed skierowaniem swego wniosku do TK prof. Lipowicz zwróciła się do rzeczników praw obywatelskich z innych państw z prośbą o przedstawienie uregulowań w tej kwestii w ich krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH