Koszty procedur poekspozycyjnych mogą spaść na pracownika

Zdaniem środowiska pielęgniarskiego, rozporządzenie ministra zdrowia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami nieskutecznie zabezpiecza personel medyczny przed zakażeniem zawodowym. - Brakuje na przykład wykładni jak postępować w sytuacji, gdy pacjent którego krwią zakaził się pracownik lecznicy nie wyraża zgody na pobranie krwi do badań - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr n. o zdr. Dorota Kilańska z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Rozwiązania wymaga też kwestia odpowiedzialności za przypadki ekspozycji  w przypadku pracowników zatrudnionych na kontraktach. Trzeba pamiętać, że ta forma zatrudnienia jest często stosowana przy podejmowaniu pracy przez pielęgniarki.

Jeżeli pracownik nie dopilnował by w jego umowie zaznaczono, iż w przypadku zranienia czy zakażenia w czasie pracy koszty procedur poekspozycyjnych ponosi pracodawca, to musi się on liczyć z tym, że te obciążenia będzie pokrywał z własnej kieszeni.

Trzeba zaś jasno podkreślić, że leczenie poekspozycyjne to koszt kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą kwestie absencji w pracy.

Jak pokazuje praktyka, pracownik w takiej sytuacji wciąż zostaje pozostawiony sam sobie. Takie przypadki są często nie zgłaszane, gdyż pracownik obawia się, że sam będzie musiał ponosić koszty procedur poekspozycyjnych.

W efekcie dostępne dane - mówiące, że w kraju do przypadków ekspozycji każdego roku dochodzi około 37 tys. razy - z pewnością są niedoszacowane.

Problem stanowią też przypadki zranień, do których dochodzi poza placówką zdrowia, np. w domu pacjenta, gdzie też pracuje pielęgniarka. Nie ma jednoznacznego określania jak zaliczyć takie zdarzenia. 

Dlatego pilnie potrzeba doprecyzować przepisy rozporządzenia, by faktycznie ich ochroną był otoczony cały personel medyczny.

Środowisko pielęgniarskie zwraca uwagę też na fakt, że dziś mamy do czynienia z różnorodnymi procedurami poekspozycyjnymi, co prowadzi do olbrzymiego bałaganu. Dlatego konieczne jest jak najszybsze ujednolicenie postępowania w takich przypadkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH