HCV: jeden chory zaraża dwudziestu

Jedna osoba zainfekowana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) może zarazić 20 innych, z tego połowę w pierwszych dwóch latach - wykazał raport opublikowany przez PLOS Computational Biology.

Dr Gkikas Magiorkinis z Oxford University, główny autor raportu twierdzi, że wirusowe zapalenie wątroby typu C jest szczególnie niebezpieczne ze względu na długi okres utajenia choroby. Może ona nie dawać żadnych objawów nawet przez 20 lat. A kiedy się ujawnia, doprowadza już do znacznego zniszczenia wątroby.

Wirus HCV najbardziej się rozprzestrzenia wkrótce po tym, gdy dojdzie zakażenia. W tym czasie w organizmie zainfekowanej osoby poziom drobnoustrojów jest największy.

- Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HCV ma zatem kluczowe znaczenie w ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się, jak i w obniżeniu kosztów leczenia - podkreśla dr Magiorkinis, który prowadził badania wśród 943 Greków.

Wczesne wykrycie zakażenia ma ogromne znacznie również dla osób zainfekowanych. U 20 proc. z nich po 20 latach dochodzi do powstania raka wątroby. Wirus HCV rozprzestrzenia się głównie poprzez zabiegi wykonywane w przychodniach i szpitalach. Według magazynu Lancet 10 mln ludzi zostało zainfekowanych za pośrednictwem skażonych zarazkiem strzykawek.

Zakażenie można wykrywać odpowiednimi testami. Takie badania rutynowo prowadzone są w naszym kraju od 1992 r., głównie u honorowych dawców krwi, wykorzystywanej do transfuzji.

Dane sondażowe na temat świadomości Polaków na temat HCV pokazują, że 14 proc. twierdzi iż zaszczepiło się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Problem w tym, że dotąd nie wynaleziono szczepionki chroniącej przed zakażeniem, więc zaszczepić się nie mogli.

Taka odpowiedź pytanych pokazuje, jak nikła jest świadomość tego zagrożenia zdrowotnego w naszym społeczeństwie, w którym żyje 2 proc. zakażonych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C, zidentyfikowane przez badaczy w 1989 roku, jest obecnie problemem globalnym. - Według Światowej Organizacji Zdrowia, zakażonych jest blisko 200 mln ludzi, czyli około 3 proc. populacji.

- W samej tylko Europie rocznie umiera ok. 90 tys. mieszkańców. Polskie dane epidemiologiczne wskazują, że przeciwciała anty-HCV są stwierdzane u 1,9 proc. populacji, co oznacza, że szacunkowa liczba zakażonych może wynosić nawet 730 tys. osób - mówił prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV, podczas konferencji prasowej "Obudź się, póki wirus HCV drzemie".

Jednocześnie wykrywalność wirusa w Polsce jest nieznaczna, według danych Państwowego Zakładu Higieny, do tej pory zdiagnozowano jedynie ok. 55 tys. przypadków. Aż 80 proc. zakażeń w Polsce to zakażenia szpitalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH