Gra o HIV

Gra planszowa dla dzieci żyjących z HIV i ich rodziców pomoże rozmawiać z najmłodszymi o zakażeniu i jego konsekwencjach.

W Polsce żyje około 500 dzieci zakażonych HIV. Wiele z nich leczy się na specjalnych oddziałach szpitalnych takich jak oddział pediatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Lekarze leczą, ale to rodzice muszą wyjaśniać dzieciom, czym jest HIV.

To trudne, ponieważ zazwyczaj wiąże się z olbrzymim poczuciem winy wobec maluchów. Teraz - dzięki grze planszowej "W szpitalu", która wkrótce trafi do polskich szpitali pomagających dzieciom z HIV, rzecz będzie nieco łatwiejsza.

Celem gry jest uzyskanie wypisu. Aby to zrobić należy przejść przez całą planszę, odpowiadać na pytania, stosować się do instrukcji podanych w wylosowanych kartach oraz zbierać żetony, które są lekarstwami. Główną jej treścią jest jednak wyjaśnienie, co to jest HIV, czym jest AIDS i jakie jeszcze są na świecie choroby zakaźne. A wszystko po to, żeby dziecko oswoiło zakażenie, zrozumiało, że nie musi się go wstydzić, nie rosło w poczuciu, że jest najbardziej pokrzywdzone na świecie.

- Dzieci z HIV spędzają mnóstwo czasu w szpitalach. Poprzez zabawę będą miały okazję dowiedzieć się wiele o chorobach zakaźnych, poznać drogi zakażenia, metody leczenia, objawy. Wiedza ta bardzo im się przyda w przyszłości - powiedziała Kamila Szopa z Fundacji Zrobimy, która przygotowała grę.

Gra będzie przydatnym narzędziem pracy dla psychologa na oddziale, a także ułatwi małym pacjentom samodzielne zdobywanie wiedzy na temat chorób zakaźnych. - Wielką zaletą gry jest fakt, że nie skupia się ona wyłącznie na HIV czy AIDS. Chodzi o to, żeby dzieci poznały inne choroby, w ich rozumieniu lepsze lub gorsze, które dotykają wiele osób. Wtedy łatwiej im będzie przyjąć informację o własnym zakażeniu, uwierzyć, że niczemu nie są winne i zrozumieć, że dzięki nowoczesnemu leczeniu z HIV można normalnie żyć - dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Lekarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych opiekujących się dziećmi żyjącymi z HIV podkreślają, że często mają one olbrzymi problem z wejściem w dorosłość. Jak wszyscy nastolatkowie obawiają się pierwszego kontaktu seksualnego, a ich obawę podsyca dodatkowo fakt, że muszą poinformować partnera o swoim zakażeniu ryzykując bolesne odrzucenie. To trudne. Dlatego tak ważna jest umiejętność mówienia o tym, że żyje się z HIV.

Gra "W szpitalu" już w ciągu najbliższych dwóch tygodni trafi do wielu placówek medycznych w całej Polsce w tym takich, jak Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu oraz Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych PUM w Szczecinie.

Gra przygotowana została przez Fundację Zrobimy, a sfinansowana z pieniędzy z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH