Gorzów Wlkp.: szpital walczy z legionellą

Gorzowski szpital nie może sobie poradzić z bakteriami legionella. Sanepid wykrył je w połowie lutego na dwóch oddziałach i nakazał działania naprawcze. Powtórna kontrola wykazała, że bakterie nadal są w ciepłej wodzie łazienek niektórych oddziałów.

- Kontrole sanitarne dotyczące monitorowania zachorowań przebiegających pod postacią niewydolności oddechowej, którą mogą wywoływać pałeczki legionella, nie wykazały wzrostu zachorowań. Usunięcie skażenia wody jest jednak konieczne z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów - powiedział PAP we wtorek (18 marca) Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. Edward Andrusyszyn.

Bakterie legionelli mogą wywoływać choroby układu oddechowego, w tym zapalenie płuc, szczególnie u osób o obniżonej odporności organizmu. Do zakażenia dochodzi drogą oddechową, jednak nie od drugiego człowieka, lecz np. poprzez wdychanie skażonej wody rozpylonej w powietrzu.

Prezes i dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. Piotr Dębicki powiedział PAP, że po wykryciu bakterii lecznica podjęła wszelkie niezbędne procedury, co zostało udokumentowane i nadal będzie je realizować.

- Woda w instalacjach była przegrzewana siedmiokrotnie. Bakterii jest mniej niż wcześniej, jednak nie udało się całkowicie ich usunąć. W tej sytuacji, obok podgrzewania wody, zastosujemy dezynfekcję chemiczną montując urządzenia wydzielające do wody dwutlenek chloru - powiedział PAP Dębicki.

Jego zdaniem, samo przegrzewanie wody może nie sprawdzać się, gdyż szpitalne instalacje wodociągowe, choć spełniają normy, są już przestarzałe. Jest także wiele pomieszczeń, do których woda jest doprowadzona, ale nie używana, a rury zaślepione. Według szefa gorzowskiej lecznicy zastosowanie dezynfekcji powinno rozwiązać problem.

W połowie lutego br. w próbkach ciepłej wody z łazienek pacjentów na Oddziale Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii oraz Oddziale Reumatologii i Chorób Płuc, Sanepid stwierdził obecność bakterii legionella - normy były znacznie przekroczone.

Szpital został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych. W przypadku skażenia instalacji ciepłej wody pałeczkami legionella jedną z metod ich usunięcia jest dezynfekcja termiczna (podgrzanie wody do temperatury 70 - 80 st. C.) oraz utrzymywanie temperatury ciepłej wody powyżej 55 st. C., gdyż już w tej temperaturze te drobnoustroje nie namnażają się.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH