GIS: stan sanitarny placówek leczniczych nadal niezadowalający

Stan sanitarny jednostek prowadzących działalność leczniczą w 2012 roku w stosunku do roku 2011 nie uległ kardynalnym zmianom, wynika z kontroli przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Najgorzej wypadają szpitale. Odsetek zakładów ocenionych negatywnie w tej grupie wynosi 22,5 proc. Najlepiej wypada działalność lecznicza wykonywana przez praktykę zawodową.

Jak wynika z informacji przekazanej portalowi rynekzdrowia.pl przez GIS w 2012 r. skontrolowano 15858 obiektów na terenie miejskim i 4410 na terenach wiejskich, w 725, tj. w 4,6 proc. stwierdzono zły stan sanitarny, w tym w 572 przypadkach w miastach i w 212 przypadkach na wsi.

Na negatywną ocenę placówek miały wpływ m.in.: niewłaściwy stan sanitarno-techniczny ścian i sufitów, uszkodzona powierzchnia mebli, brak łatwo zmywalnej powierzchni foteli, niewłaściwy stan sanitarno-techniczny podłóg.

Pomimo pogarszającego się stanu sanitarno-technicznego wielu obiektów, kontrolerzy w roku 2012 w licznych placówkach stwierdzili znaczną poprawę w stosunku do 2011 r. Uzyskano ją dzięki realizacji zadań ujętych w programach dostosowawczych, które sporządzono zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia. Jak wynika z przepisów prawa podmioty wykonujące działalność leczniczą zobowiązane są w terminie do grudnia 2016 roku dostosować obiekty i urządzenia do określonych tam wymogów.

W ocenie kontrolerów najgorzej wypadły szpitale. Na 1008 szpitali znajdujących się w ewidencji GIS, inspektorzy skontrolowali 926 (92 proc.) W 229 przypadkach stwierdzono zły stan sanitarny, w tym 208 pod względem technicznym, co stanowi 22,5 proc. w stosunku do całości skontrolowanych. Największe zastrzeżenia budziły: brak w pomieszczeniach tego wymagających pokrycia wszystkich ścian materiałem łatwozmywalnym, a wokół punktów wodnych brak zabezpieczenia przed działaniem wilgoci.

Z kolei na 89 proc. skontrolowanych hospicjów jedynie w jednym przypadku stwierdzono zły stan sanitarny pod względem technicznym (1,4 proc.) Kontrolerzy sprawdzili także 72 proc. podmiotów leczniczych wykonujących ambulatoryjną działalność (18812). W 638 przypadkach stwierdzono zły stan sanitarny (ok. 3,4 proc.). W tym w 475 ze względu na zły stan techniczny - ok. 2,5 proc.

GIS poddał także szczegółowej kontroli indywidualne praktyki zawodowe, które w tej kontroli wypadły zdecydowanie najlepiej. Ocena stanu sanitarnego w tych obiektach dotyczyła m.in. sprawdzenia zaopatrzenia w wodę, sposobu odprowadzenia nieczystości płynnych, warunków sanitarno-technicznych pomieszczeń, w tym wykończenia ścian i podłóg, sprawności wentylacji i oświetlenia, wyposażenia w umywalki, dozowniki mydła, ręczniki jednorazowe, oceny postępowania z bielizną czystą i brudną oraz segregacji odpadów komunalnych i medycznych.

W 2012 r. na 26 913 indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich i grupowych praktyk lekarskich skontrolowano 9066, co stanowi 34 proc. ogółu. W 53 przypadkach stwierdzono zły stan sanitarny, a w 28 zły stan techniczny.

Skontrolowano także 10996 (54 proc. ogółu) indywidualnych i grupowych praktyk lekarzy dentystów, indywidualnych, specjalistycznych praktyk dentystów. W 105 przypadkach stwierdzono zły stan sanitarny - to zaledwie 1 proc., w tym 59 z powodu złego stanu technicznego (0,5 proc.).

Lustracji poddano też 46 proc. (2311) indywidualnych i grupowych praktyk pielęgniarek, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek. W  8 przypadkach stwierdzono zły stan sanitarny -  zaledwie w 0,7 proc., w tym 5 z powodu złego stanu technicznego (0,5 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH