Ekspozycja zawodowa czeka na kompleksowe regulacje

Pracodawcy muszą zostać zobligowani do zgłaszania każdego z przypadków zakłucia czy zranienia w placówce medycznej - mówi Dorota Kilańska z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. - Pracownicy powinni otrzymać nie tylko natychmiastową pomoc medyczną, ale i wsparcie psychologiczne, którego właściwie obecnie nie ma.

- Jak jest skala problemu zakłuć i zranień personelu pielęgniarskiego w Polsce?

Dorota Kilańska: - To jest bardzo dobre pytanie, na które niestety nie umiem udzielić jednoznacznej odpowiedzi, z prostego powodu: w Polsce brakuje pełnych, kompleksowych danych na temat tego zjawiska. Prowadzone są oczywiście badania naukowe przez pojedyncze placówki i instytuty, ale to nie wystarczy.

Szacuje się, że w Polsce dochodzi do około 100 zakłuć ostrym narzędziem dziennie. Wg badań przeprowadzonych w latach 2004-2008 wynika, że ekspozycje dotyczyły najczęściej pielęgniarek - 60%; do incydentów dochodziło głównie na salach chorych - 36% lub w gabinetach zabiegowych - 29%. Warto zwrócić uwagę, że nie istnieją wspólne dla wszystkich placówek zasady, które obligowałyby je do zgłaszania takich zdarzeń, monitorowania i ich analizowania. Brakuje również jednolitej procedury postępowania poekspozycyjnego w przypadku wystąpienia zakłucia.

- Jak powinna wyglądać taka procedura?
- Oprócz kształtu samej procedury, ważna jest prewencja i stwarzanie takich warunków pracy personelowi medycznemu, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i pacjentom. Mówimy tu bowiem o ryzyku zakażenia wirusowy zapaleniem wątroby typu B czy C, jak i HIV.

Ważnym elementem jest konieczność używania przez pielęgniarki sprzętu z odpowiednimi zabezpieczeniami, który stanowi już standard w wielu krajach europejskich, w USA, niestety - nie w Polsce. Konieczne jest także wdrożenie odpowiedniego systemu szkoleń dla personelu w zakresie ekspozycji zawodowej.

Oczywiście nie można zapominać o odpowiednich procedurach medycznych, zaczynając od konieczności zakładania rękawiczek, a kończąc na odpowiednim rozmieszczeniu pojemników na zużyty sprzęt. Wracając do samej procedury poekspozycyjnej, to powinna ona zostać ujednolicona na terenie całego kraju.

Pracodawcy muszą zostać zobligowani do zgłaszania każdego z przypadków zakłucia czy zranienia. Pracownicy powinni otrzymać nie tylko natychmiastową pomoc medyczną, ale i wsparcie psychologiczne, którego właściwie obecnie nie ma.

Co więcej, nierzadko zarzuca się pracownikom, którzy ulegli zranieniu podczas wykonywania zadań zawodowych, niekompetencję i zrzuca się winę za zakłucie na brak umiejętności czy wprawy w wykonywaniu zabiegów. Nie możemy tak do tego podchodzić.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH