Eksperci: pracujemy nad programem eliminacji epidemii WZW C w Polsce Prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV FOT. PTWP

Program, który pozwoli wyeliminować epidemię wirusowego zapalania wątroby typu C (WZW C) w Polsce, jest opracowywany przez resort zdrowia we współpracy z krajowym konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych dr. hab. Andrzejem Horbanem - podali eksperci.

Poinformowano o tym we wtorek (28 lipca) w Warszawie na konferencji prasowej, która odbyła się z okazji przypadającego 28 lipca Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przypomniał, że od 1 lipca obowiązuje w Polsce nowy program lekowy, w ramach którego chorym na WZW C finansowana ma być nowoczesna terapia o bardzo wysokiej, niemal 100 proc. skuteczności i bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa.

Zdaniem wiceministra dzięki temu można zacząć myśleć o całkowitym zwalczeniu wirusa HCV w Polsce. - Taki program opracowujemy razem z prof. Horbanem - podkreślił. Jego celem będzie identyfikacja wszystkich osób, które są chore na WZW C oraz szybkie włączanie u nich skutecznej terapii.

- Planujemy, trochę nieskromnie, że być może w perspektywie 15-20 lat uda nam się w ogóle wyeliminować problem HCV w Polsce. To jest cel ambitny, ale dający się osiągnąć przy tych technologiach, które są dostępne i wzrastającym poziomie nakładów na leczenie - dodał Radziewicz-Winnicki.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego ocenił, że mogłoby do tego dojść, gdyby - zgodnie z wyliczeniami podanymi w raporcie Instytutu Ochrony Zdrowia z 2015 r. - liczba osób diagnozowanych co roku z WZW C wzrosła do ok. 15 tys. (czyli mniej więcej pięciokrotnie w porównaniu ze stanem obecnym), podobnie liczba leczonych chorych na WZW C powinna zwiększyć się do 15 tys. w roku (aktualnie jest to ok. 3,5 tys. chorych).

- Dzięki wdrożeniu nowego programu lekowego mamy szansę do 2030 r. zredukować liczbę zakażonych HCV o niemal 30 proc. To też jest sukces, ale naszym celem jest scenariusz eliminacji zakażeń - tłumaczył specjalista.

Prof. Waldemar Halota, prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV przypomniał, że w Polsce ok. 230 tys. osób jest przewlekle zakażonych HCV i wymaga leczenia. Jednak zaledwie u ponad 30 tys. osób choroba została zdiagnozowana.

Ekspert zaznaczył, że do ponad 80 proc. zakażeń HCV doszło w placówkach służby zdrowia, w niemal 20 proc. przypadków podczas dożylnego stosowania narkotyków lub podczas zabiegów upiększających (np. wykonywanie tatuaży), w 1 proc. przypadków wirus został przekazany przez ciężarną matkę na dziecko, a w 1 proc. do infekcji doszło podczas stosunku seksualnego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH