Eksperci: czy w pakiecie onkologicznym pomyślano o nowotworach wątroby?

Specjaliści pomagający chorym z zakażeniami HCV, cierpiącym na marskość i raka wątroby zwracają uwagę na brak testów w kierunku anty-HCV w tzw. pakiecie onkologicznym.

Jeżeli lekarze rodzinni nie będą zlecać tych badań nie uda nam się wygrać z epidemią tych zakażeń. Tym samym nie ograniczymy liczby nowotworów wątroby, które są najczęściej konsekwencją HCV - mówili eksperci na spotkaniu w Warszawie zorganizowanym przez Fundację Watch Health Care.

Niepełne dane epidemiologiczne

Zwracali uwagę, że co roku z powodu nowotworu wątroby umiera ponad 2 tys. Polaków. Liczba ta może być jeszcze wyższa, bo dane epidemiologiczne w Polsce nie są do końca oszacowane. 60 proc. tych nowotworów jest konsekwencją zakażenia wirusem HCV.

- W Polsce mamy aktywnie zakażonych ok. 200 tys. osób, ale tylko ok. 1/5 z nich zostało zdiagnozowanych. Nieświadomi zakażenia stanowią źródło nowych zakażeń. Żeby powstrzymać epidemię HCV musimy poprawić diagnostykę. Z tym mamy problem. Brakuje w Polsce badań przesiewowych - stwierdził prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

- Co dla nas zaskakujące - brakuje w pakiecie onkologicznym testów przesiewowych anty-HCV (dodatni wynik świadczy, że pacjent miał kontakt z wirusem), testów potwierdzających HCV RNA, który świadczy o aktywnym zakażeniu HCV - stwierdził prof. Flisiak.

Jak zaznaczał możemy doprowadzić do redukcji przypadków nowotworów wątroby. - Warunkiem znaczącego ograniczenia liczby zakażeń HCV i ich następstw jest jednak 5-krotne zwiększenie liczby osób diagnozowanych. Do tego jednak potrzeba wdrożenia badań przesiewowych - mówił prof. Flisiak.

Jest duża szansa na pokonanie tej choroby

Prof. Waldemar Halota z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podkreślił, że przewlekłe zakażenie HCV jest pierwszą w historii medycyny przewlekłą chorobą zakaźną którą można wyleczyć u wszystkich zdiagnozowanych dzięki zastosowaniu nowoczesnych terapii.

- Skuteczność najnowszych leków wynosi prawie 100%. Większość pacjentów będzie mogła z nich skorzystać, jeśli tylko zostaną one objęte refundacją - wyjaśniał.

Jak podkreśla, pojawiły się leki, które pozwalają wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby w ciągu kilkunastu tygodni, bez skutków ubocznych nieodłącznie związanych ze stosowanym dotychczas w terapii WZW interferonem. W dodatku nowe leczenie może być skuteczne u ponad 90% pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH