"Cicha epidemia" HCV: zakażonych jest mniej, niż sądzono, ale...

W 2012 r. interdyscyplinarny zespół ekspertów rozpoczął program badawczy, którego celem jest dokładne określenie dróg zakażenia wirusem HCV w Polsce, a także ocena ryzyka zakażeń w placówkach ochrony zdrowia oraz przygotowanie długofalowej strategii przeciwdziałania zakażeniom HCV i zwalczania wzw C w Polsce.

Dotychczasowe wyniki badań dowodzą, że zdecydowany odsetek zakażonych nie jest świadomych problemu.  Niepokojąco wzrasta ponadto liczba zakażeń HCV wśród młodych mężczyzn.

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce rozpowszechnienie aktywnych zakażeń HCV szacuje się na 0,6 proc. , co w skali kraju odpowiada około 230 tysiącom osób zakażonych wirusem HCV i sytuuje Polskę wśród krajów europejskich o średnim współczynniku rozpowszechnienia tego wirusa.

Prof. Andrzej Zieliński z NIZP-PZH wskazuje, że od wielu lat podawane są błędne dane, iż w naszym kraju wirusowym zapaleniem wątroby typu C zakażonych jest ponad 700 tys. osób. - Takie szacunki są niewłaściwe, wynikają one ze złej interpretacji badań przesiewowych - podkreśla specjalista i wyjaśnia, że w Polsce kontakt z wirusem miało nie więcej niż 350 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys.

23 tysiące badanych 

W ramach prowadzonego programu badawczego 23 tys. losowo wybranych Polaków z 10 województw zostało zaproszonych do badań w kierunku HCV. - Na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C przebadano dotąd prawie 14 tys. osób. U 1 proc. badanych uzyskano wynik pozytywny, ale u mniej niż 0,5 proc. osób potwierdzono obecność wirusa HCV we krwi - wyjaśnia dr Magdalena Rosińska z zakładu epidemiologii NIZP-PZH.

Zakażenie wirusem HCV wykrywano dwukrotnie częściej u mężczyzn niż kobiet. O ile w badanej grupie było zainfekowanych 0,26 proc. pań, to wśród mężczyzn było to 0,6 proc. - Ta różnica szczególnie wyraźna jest w grupie 25-44-latków, co może wynikać z faktu, że u kobiet wirus ten łatwiej jest spontanicznie eliminowany z organizmu. U obu płci największy odsetek osób zakażonych jest w wieku 45-64 lat - zaznacza dr Rosińska.

Ekspertka zwróciła uwagę na fakt, że znacząco wzrasta liczba osób zakażonych wirusem wśród bardzo młodych osób (18-25 Lat). - To oznacza, że mówienie, że HCV jest chorobą osób starszych, które często się leczą i w związku z tym są częściej narażenia na interwencje medyczne, a tym samym bardziej narażone na zakażenia, nie jest prawdziwe. Obecnie problem ten dotyka osób w każdym wieku - dodaje specjalistka.

Ryzyko w kontaktach domowych  - niewielkie

Zwraca też uwagę, że po przebadaniu członków rodzin osób, u których w trakcie badania zdiagnozowano HCV, nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia związanego z domowym kontaktem z zakażonym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH