ZAKAŻENIA SZPITALNE

- Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w polskich szpitalach ulega zakażeniom tylko 5% procent pacjentów, co, jak wiemy, jest wartością niedoszacowaną w stosunku do faktycznej skali problemu - mówi Jolanta Nykiel, dyrektor operacyjny segmentu ochrona zdrowotna w spółce Optima Care.
- Na ostatnim Forum Rynku Zdrowia jednym z omawianych problemów było bezpieczeństwo pacjentów przebywających w placówkach medycznych. Na jakie zagrożenia narażeni są pacjenci?
Jolanta Nykiel: - Pacjenci przebywający w placówkach medycznych narażeni są na wiele zagrożeń wynikających ze świadczonych wobec nich procedur medycznych, diagnostycznych, leczniczych, pielęgniarskich czy rehabilitacyjnych, a zwłaszcza procedur inwazyjnych. Pacjenci są również narażeni na zagrożenia wynikające z kontaktu ze środowiskiem, w których te procedury są wykonywane.
Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta są zakażenia szpitalne, czyli zakażenia, które nie są przyczyną pobytu pacjenta w szpitalu, a które rozwinęły się w okresie hospitalizacji. Najczęściej dochodzi do zakażenia egzogennego, czyli krzyżowego, którego źródłem jest kontakt i przebywanie z innymi zakażonymi czy pacjentami będącymi nosicielami, personelem szpitala czy osobami odwiedzającymi. Istotnym źródłem tego zakażenia są także przedmioty i powierzchnie, z którymi pacjent ma kontakt podczas wykonywanych świadczeń czy samego pobytu w placówce.
- Jakie są przyczyny zakażeń?
- Najważniejsze są tu niestety brak wiedzy i świadomości ze strony personelu placówki medycznej i takie zaniedbania jak: brudne ręce personelu, zanieczyszczona odzież personelu, niejałowy sprzęt medyczny, nieodkażony sprzęt niemedyczny oraz skażone otoczenie pacjenta, niewłaściwe utrzymanie czystości, niewłaściwie przeprowadzone procesy mycia i dezynfekcji powierzchni i wyposażenia, zła organizacja i podział pracy, brak procedur i standardów i brak systemu kontroli zakażeń w placówkach.
- Jak często dochodzi do zakażeń?
- Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w polskich szpitalach ulega zakażeniom tylko 5% procent pacjentów, co, jak wiemy, jest wartością niedoszacowaną w stosunku do faktycznej skali problemu, ale i tak daje to ok. 400 tys. osób. Z raportu opublikowanego w "Plos Medicine" wynika, że w UE corocznie zdarza się 2,5 mln zakażeń szpitalnych, które są przyczyną ok. 90 tys. zgonów. Z powodu zakażeń szpitalnych bywają zamykane nie tylko poszczególne oddziały szpitalne, ale i całe szpitale.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 08:00 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 21:02 Płock: ponad 13 mln zl dla szpitala wojewódzkiego z budżetu województwa
- 20:01 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 19:01 PZ Cormay zmienia lokalizację centrum produkcyjnego
- 18:28 Badania: doktorantka z Wrocławia chce uzyskać nowe związki steroidowe
- 17:28 Mazowieckie: tylko w lutym 38 nowych przypadków zachorowań na odrę
- 16:57 RPP: najbliższe telefoniczne dyżury przedstawicieli organizacji pacjentów
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Liczba cesarskich cięć jest w Polsce dramatycznie wysoka. Czy odwrócimy ten trend?
- 3 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 4 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 5 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 6 E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe
- 7 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych