PARTNER SERWISU
Zakażenia wywołane pneumokokami: dyskusja o dwóch szczepionkach

W 2013 r. wszystkie wcześniaki otrzymają bezpłatną szczepionkę przeciwko pneumokokom. Ale nie wszystkie jednakową.

13-walentną szczepionkę (PCV13), która odpowiada za 81,5% zakażeń inwazyjnych pneumokoków otrzymają jedynie dzieci, które mają problemy zdrowotne. Pozostałe będą szczepione szczepionką o mniejszej liczbie serotypów odpowiedzialnych za zachorowania.

Profesor Ewa Bernatowska, ekspert WHO, konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej i kierownik Kliniki Immunologii w Instytucie Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przypomina, że według aktualnych wyników badań Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (www.koroun.edu.pl) obserwuje się niepokojący wzrost liczby inwazyjnych zakażeń wywołanych przez pneumokoki oporne na antybiotyki.

To wyraźny sygnał ostrzegawczy,
aby jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia ochronne dla najbardziej zagrożonej grupy dzieci do 2. roku życia. To najbardziej zagrożona grupa wiekowa, narażona na powikłania związane z zakażeniem pneumokokami. Najgroźniejsze z nich to zapalenia mózgu, płuc - często powiązane z niewydolnością oddechową - wyjaśnia nam profesor.

Dodaje: - To już nie są żarty, od 2007 Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia wśród priorytetów zmian w programie szczepień ochronnych stawia na pierwszym miejscu wprowadzenie powszechnych, obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci poniżej 2. roku życia.  

Obecnie w kraju dostępne są dwie szczepionki przeciwko pneumokokom: szczepionka PCV10 zawiera serotypy odpowiedzialne za 59,3% przypadków zachorowań na najcięższe postacie choroby pneumokokowej u dzieci poniżej 2 r.ż. , a szczepionka PCV13 odpowiada za 81,5% zakażeń inwazyjnych w tej grupie wiekowej. - Różnica w pokryciu inwazyjnych pneumokoków jest ponad 20- procentowa, to dużo - zaznacza profesor.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że najnowsze rekomendacje WHO, z 2012 roku wyraźnie wskazują właściwą drogę, którą należy się kierować przy wyborze szczepionki - szczepionka przeciwko pneumokokom ma uwzględniać aktualną sytuacje epidemiologiczną w danym kraju.

Parasol ochronny
- Szczepionka przeciwko pneumokokom powinna stworzyć najszerszy jak to jest możliwe „parasol ochronny”, chroniąc przede wszystkim najmłodsze dzieci przed groźnymi dla życia i zdrowia zakażeniami - podkreśla prof. Bernatowska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH