PARTNER SERWISU
Wiceminister zdrowia: nieodpowiednio przechowywane szczepionki były bezpieczne i skuteczne Fot. archiwum

Szczepienia, jakie otrzymali pacjenci były bezpieczne i skuteczne - zapewnił wiceminister zdrowia Marcin Czech, odpowiadając w Sejmie na pytania ws. użycia szczepionek, które były przechowywane w wyższej niż zalecana temperaturze. Poinformował, że sprawa dotyczy 448 pacjentów.

Czech odpowiadał w środę (7 lutego) na pytania posłów Kukiz'15 Pawła Skuteckiego i Wojciecha Bakuna w sprawie ujawnionych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego nieprawidłowości dotyczących przechowywania i stosowania szczepionek w woj. lubuskim oraz innych regionach Polski.

- Ujawniona przez "Dziennik Gazetę Prawną" afera, wykryta przez lubuską inspekcję sanitarną i farmaceutyczną dotyczyła świadomego szczepienia dzieci produktami niebezpiecznymi, przeterminowanymi lub niewłaściwie przechowywanymi spowodowała dramatyczny spadek zaufania rodziców do polskiej służby zdrowia - powiedział Skutecki.

- Ponad wszelką wątpliwość należy podkreślić, że szczepienia, które otrzymali pacjenci (...) są w pełni bezpieczne i skuteczne. Skąd to wiemy? Wiemy to od ekspertów, którzy działali przy ministerstwie zdrowia i wiemy to z raportu Światowej Organizacji Zdrowia WHO (...), który określa stabilność szczepionek, dokładnie tych szczepionek, które zostały użyte w woj. lubuskim, jeśli chodzi o temperaturę - zapewnił Czech.

Jak mówił, w wyniku kontroli państwowej inspekcji sanitarnej i państwowej inspekcji farmaceutycznej ma pełną listę jednostek w woj. lubuskim, w których w wyniku działań atmosferycznych doszło do przerwania dostaw prądu. Wiceminister zapewnił także, że ma pełną listę zaszczepionych pacjentów - podał, że chodzi o 448 osób - i listę podanych im szczepionek.

- Te szczepionki w bezpieczny sposób - w zakresie temperatur do 27 stopni C, również do 37 stopni, przez odpowiedni okres, w zależności od typu szczepienia - mogły być użyte i w pełni zabezpieczają osoby, które zostały tymi szczepionkami zaszczepione - powiedział.

Jak mówił, zgodnie z zaleceniami producentów, szczepionki powinny być przechowywane i transportowane w tzw. łańcuchu chłodniczym, czyli w temperaturze od 2 do 8 stopni C. Jednocześnie - jak mówił - z konsultacji z biotechnologami wynika, że "jest to superprewencja i dmuchanie na zimne".

Poinformował, że ma listy od producentów szczepionek, którzy mówią o tym jak długo ich produkty są bezpieczne po przerwaniu łańcucha chłodniczego. Jako przykład wymienił szczepionkę przeciwko tężcowi, która może być używana do szczepienia przez 6 miesięcy przy przechowywaniu w temperaturze powyżej 36 stopni C. i szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - może być używana przez okres 6 miesięcy przy przechowywaniu w temperaturze powyżej 25 stopni C.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH