KL/Rynek Zdrowia | 06-04-2017 14:33

Wiceminister Król o szczepieniu przeciwko grypie w programie leki 75 +: warto pomyśleć

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król ocenił, że obecnie nie ma lepszego narzędzia do walki z grypą niż szczepienia i być może należałoby rozważyć możliwość włączenia tej profilaktyki do programu leki 75+.

Zbigniew Król ocenił, że obecnie nie ma lepszego narzędzia do walki z grypą niż szczepienia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wiceminister zdrowia wziął udział w spotkaniu Flu Meeting 2017,  które jest eksperckim podsumowaniem  epidemicznego sezony 2016/2017 . Jak podkreślano, w tym sezonie o 25 proc. wzrosła, w stosunku do analogicznego okresu ub.r., liczba zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. O 16 proc. zwiększyła się liczba osób hospitalizowanych z tego powodu. Odnotowano także 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

Jak mówił Zbigniew Król, chociaż wiemy, że najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą jest szczepienie, to z tej możliwości nadal korzysta znikomy odsetek Polaków.

- Z tego rodzaju profilaktyki powinny szczególnie korzystać  dzieci, osoby przewlekle chore i starsze. Być może w upowszechnieniu szczepień mogłoby pomóc wpisanie ich do programu leków 75 + - mówił wiceminister, chociaż sam przyznał, że zdaje sobie sprawę, że nie będzie to proste ze względu na wiele innych potrzeb.

Lidia Gądek, posłanka PO zaznaczyła, że z wnioskiem o przyjęcie takiego rozwiązania wystąpiła już do resortu zdrowia grupa posłów z sejmowej Komisji Zdrowia. Obecnie oczekują na odpowiedź ministerstwa.