PARTNER SERWISU
Warszawa: szczepienia przeciw grypie pracowników sektora ochrony zdrowia

W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie zainagurowano akcję Placówka Medyczna - Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Projekt służy podniesieniu poziomu wyszczepialności przeciw grypie wśród pracowników sektora ochrony zdrowia, a co za tym idzie, poprawy bezpieczeństwa pacjentów.

Uczestnicy spotkania wspólnie wskazywali korzyści wynikające z działań na rzecz profilaktyki grypy wśród pracowników sektora ochrony zdrowia.

- Prowadzenie takich działań, po pierwsze, ogranicza transmisję wirusa grypy, po drugie, pozwala nieść pomoc pacjentom podczas szczytu zachorowań - mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej - Szczepienia przeciw grypie dla lekarza lub pielęgniarki to nie tylko bezpieczeństwo dla nich, lecz również dla ich bliskich oraz pacjentów - dodaje.

Jak wskazują szacunki, odsetek pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy szczepią się przeciw grypie, oscyluje wokół 6% i jest nieznacznie wyższy od poziomu wyszczepialności w populacji (3,7% w sezonie 2012/2013, dane NIZP-PZH). Poprawa sytuacji epidemiologicznej w Polsce wymaga zaangażowania pracowników przychodni oraz szpitali w sprawę szczepień. Jeżeli oni sami nie będą się szczepić, trudno przypuszczać, aby byli wiarygodnym źródłem rekomendacji dla swoich pacjentów - komentuje dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz pediatra i epidemiolog w Szpitalu im. Świętej Rodziny.

W celu poprawy sytuacji, organizatorzy Społecznej Kampanii Informacyjnej w zakresie profilaktyki grypy stworzyli akcję "Placówka Medyczna - Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy".

Idą projektu jest budowanie świadomości pracowników sektora ochrony zdrowia w zakresie zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa grypy na terenie placówek medycznych oraz korzyści wynikających ze szczepień, zarówno dla personelu, jak i pacjentów. Placówki rejestrując się na stronie www.opzg.pl deklarują poparcie dla Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, przystępienie do akcji informacyjnej oraz rozpoczęcie akcji szczepień swojego personelu.

Te, które zadeklarują udostępnianie nieodpłatnych szczepień przeciw grypie i zaraportują ilość wykonanych szczepień, otrzymają tytuły Liderów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci podkreślali, że szczepienie dla pracownika sektora ochrony zdrowia jest etycznym obowiązkiem. Poza tym, nie tylko etycznym, ale również ustawowym obowiązkiem jest rekomendowanie szczepienia przeciw grypie pacjentom z grup ryzyka, w szczególności osobom starszym oraz chorym przewlekle.

- Sytuacja epidemiologiczna jest poważna, a lekarz jest bardzo często jedynym źródłem rzetelnej wiedzy medycznej dla pacjentów i to on odpowiada za ich zdrowie - konkluduje prof. Antczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH