PARTNER SERWISU
WHO o sukcesie w walce z tężcem w krajach obu Ameryk FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła eliminację tężca okołoporodowego oraz tężca noworodków w krajach obu Ameryk. W poprzednich dekadach tężec był przyczyną zgonu ponad 10 000 dzieci rocznie.

Eliminacja tężca okołoporodowego oraz tężca noworodków jest kolejnym dowodem wskazującym, że szczepienia działają i dzięki nim możliwe było ocalenie ogromnej liczby matek oraz ich dzieci.

Według danych WHO, jeszcze w 1988 roku, z powodu tężca w ciągu pierwszego miesiąca życia umierało na świecie około 787 000 dzieci. W 2015 roku liczba ta została zredukowana o 96%, do 34 000 zgonów.

Za eliminację choroby uznaje się stan, w którym roczna zapadalność wynosi poniżej jednego zachorowania na każde 1000 żywych urodzeń.

Eradykacja tężca nie będzie możliwa, ponieważ bakteria, która go powoduje - Clostridium tetani - występuje w glebie oraz odchodach wielu zwierząt. Nie jest zatem możliwe całkowite usunięcie tej bakterii ze środowiska

Do zakażenia noworodka dochodzi najczęściej, gdy niezagojony kikut pępowiny zostaje zanieczyszczony bakteriami C. tetani, głównie w wyniku niehigienicznych zabiegów związanych z odcinaniem pępowiny, używaniem niesterylnych narzędzi oraz gdy miejsce, w którym rodzi się dziecko, jest zanieczyszczone lub poród jest odbierany przez osobę z brudnymi, zainfekowanymi rękami. 

W latach 2000-2017 postępy programu globalnej eliminacji tężca doprowadziły do eliminacji tężca okołoporodowego i tężca noworodków w 43 krajach. W Polsce ostatni przypadek tężca noworodków zanotowano w 1983 roku. Obecnie choroba ta wciąż stanowi istotny problem zdrowia publicznego w 16 krajach na świecie (głównie afrykańskich).

Więcej: szczepienia.pzh.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH