PARTNER SERWISU
W Polsce wcześniaki są szczepione zbyt późno

Zachorowalność wcześniaków na choroby zakaźne jest większa niż w przypadku pozostałych noworodków. Z tego powodu ich szczepienie jest szczególne ważne - stwierdza prof. Maria Boraszewska-Kornacka, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Rynek Zdrowia: - Czy proces szczepienia wcześniaków przebiega tak jak w przypadku dzieci urodzonych w terminie?

Prof. Maria Boraszewska-Kornacka: - Szczepienie tych dzieci jest opóźnione ze względu na ich niestabilny stan. W przypadku najbardziej niedojrzałych noworodków następuje to zazwyczaj około 12. tygodnia życia. Jednak obecne doświadczenia wskazują, że dzieci te powinny być szczepione, jeżeli jest to możliwe, zgodnie z wiekiem metrykalnym i programem szczepień ochronnych.

Wiek ciążowy czy masa ciała nie powinny stanowić przeciwwskazania do szczepień. Ani dysplazja oskrzelowo-płucna, która jest jeden z najczęstszych problemów klinicznych u noworodków z ekstremalnie małą masą ciała, ani leczenie wziewnymi preparatami steroidowymi nie powinny stanowić przeciwwskazania do szczepień.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest podanie pierwszych szczepień (BCG, WZW B, DTP-a-HBV-IPV-HIB, PCV) u stabilnych dzieci urodzonych poniżej 32. tygodnia ciąży w trakcie pobytu lub kilka dni przed ich wypisaniem z oddziału noworodkowego. Dzięki temu istnieje możliwość ich obserwacji po wykonaniu szczepienia jeszcze w szpitalu. Taka strategia pomaga także zmniejszyć opóźnienia w rozpoczynaniu programu szczepień.

Niestety, w Polsce wcześniaki są często szczepione ze znacznym opóźnieniem z uwagi na błędne przeświadczenie wielu lekarzy o braku skuteczności szczepień w tej grupie dzieci i obawę o bezpieczeństwo szczepień. Odczyny poszczepienne jednak nie występują częściej u wcześniaków niż u dzieci urodzonych o czasie.

Takie szczepienie powinno odbywać się pełnymi dawkami, najlepiej w postaci szczepionek skojarzonych, z czym jednak wciąż mamy problem. Polska jest bowiem jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie finansuje wcześniakom szczepionek skojarzonych.

- Dlaczego tak ważne jest, by stosować szczepionki skojarzonymi, czy one są skuteczniejsze?
- Szczepionki skojarzone dają odporność na kilka chorób zakaźnych za pomocą jednego wkłucia. Ich skuteczność jest tak sama jak szczepionki monowalentnej. Oczywiście to oznacza, że dziecko dostaje w jednym podaniu antygeny pochodzące z różnych drobnoustrojów. Jednak liczba szczepionek, które powinny być stosowane w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka jest tak duża, że, gdyby stosować pojedyncze szczepionki, to dziecko powinno być kłute ponad 20 razy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH