PARTNER SERWISU
Szczepienia przeciwko pneumokokom bardziej dostępne od 2017 r. Prof. Teresa Jackowska; FOT. PTWP

W 2016 r. wycofana zostanie tzw. żywa szczepionka przeciwko polio - zapowiedziała w piątek (11 grudnia) w Warszawie zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska podczas spotkania z okazji VII Ogólnopolskiego Dnia Szczepień.

Dotychczas szczepienia przeciwko polio były wykonywane przy użyciu preparatów zawierających żywe drobnoustroje, które wcześniej pozbawia się zjadliwości, czyli właściwości chorobotwórczych. Izabela Kucharska powiedziała, że od 2016 r. będą one zastępowane przez szczepionki, do produkcji których wykorzystuje się zabite (inaktywowane) drobnoustroje.

- Szczepionki żywe przeciwko polio będą jeszcze dostępne do końca marca 2016 r., preparaty, które pozostaną jeszcze po tym okresie, będą wycofane i utylizowane - powiedziała Kucharska.

Kierownik kliniki immunologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prof. Ewa Bernatowska powiedziała, że na mocy nowelizacji ustawy z lipca 2015 r. szczepienia refundowane mają być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Powinno to umożliwić rozszerzenie szczepień bezpłatnych i zwiększenie ich dostępności - podkreśliła.

Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień w pierwszej kolejności proponuje refundację szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci do 2. roku życia. Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Izabela Kucharska powiedziała dziennikarzowi PAP, że byłoby to możliwe od 2017 r.

Zespół Ekspertów rekomenduje zakup 13-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom, która chroni przed trzynastoma najczęściej występującymi serotypami tych bakterii. Kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, dr hab. Anna Skoczyńska powiedziała, że szczepionka ta ma tę zaletę, że chroni przed tymi serotypami pneumokoków, które najczęściej występują w Polsce.

- Wśród serotypów, przed którymi chroni ta szczepionka, są również te, które wykazują wielooporność na antybiotyki, czyli na trzy odmienne klasy tych leków - powiedziała specjalistka. Jako przykład podała serotypy 19A i 19F, które w 90 proc. są oporne na antybiotyki.

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. Teresa Jackowska powiedziała, że u małych dzieci pneumokoki są szczególnie groźne, ale zagrażają również dzieciom starszym, szczególnie tym do 4. roku życia, a także ludziom dorosłym, głownie po pięćdziesiątce. - Z badań w ostatnich 3 latach wynika, że średni wiek dorosłych, u których dochodzi do zakażenia pneumokokami to 48 lat, choć najbardziej zagrażają ludziom po 70. roku życia - podkreśliła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH