PARTNER SERWISU
Spokojnie, nie będzie rewolucji w uprawnieniach do wykonywania szczepień FOT. VCU CNS/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

W Ministerstwie Zdrowia trwają ostatnie prace nad rozporządzeniem dotyczące m.in. osób uprawnionych do wykonywania szczepień. Informacja o powstającym dokumencie wywołała spore zamieszanie wśród personelu medycznego. Resort jednak uspokaja, że takie przepisy to formalność, która nie czyni rewolucji w tych świadczeniach.

Jak wyjaśnia nam Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) środowisko medyczne zaniepokoiła informacja jakoby na mocy procedowanego rozporządzenia część lekarzy i pielęgniarek miała od 2016 roku utracić prawo kwalifikowania i wykonywania szczepień pacjentów.

Nie muszą zaliczać dodatkowych szkoleń
- Pojawiały się głosy, że uprawnienia takie personel medyczny zyskiwałby wraz ze specjalnymi szkoleniami. Wydawało się to kuriozalne w szczególnie w przypadku lekarzy, którzy prawo do wykonywania szczepień nabywają wraz z prawem wykonywania zawodu (ustawa o zawodzie lekarza), które daje prawo do profilaktyki, diagnozowania, leczenia, a więc również do szczepień - podkreśla Bożena Janicka.

Kwestia kolejnych szkoleń i kursów uprawniających do wykonywania szczepień dodatkowo zaniepokoiła środowisko, ponieważ oczywiste jest, że ich organizacja pochłonęłaby kolejne środki, których brakuje w wielu dziedzinach.

Dlatego, jak przyznaje prezes Janicka, przedstawiciele PPOZ zwrócili się do resortu zdrowia o wyjaśnienie wszelkich niedomówień w tej materii.

- W odpowiedzi na naszą interwencję otrzymaliśmy wyjaśnienie, że to ustawodawca nałożył na Ministra Zdrowia obowiązek wskazania rozporządzeniem osób uprawnionych do szczepień, ale z listy, na której znajduje się wiele zawodów medycznych, w tym np. fizjoterapeuta, rehabilitant, logopeda, psycholog, itd. - dodaje.

Tylko doprecyzowanie przepisów
- Zapewniono nas, że z trybu szkolenia, uzyskanego tytułu oraz prawa wykonywania zawodu wynika, że prawo do wykonywania szczepień na pewno mają: lekarz, pielęgniarka, położna oraz felczer - wylicza Bożena Janicka.

Takie właśnie rozporządzenie zostanie przygotowane w najbliższym czasie przez resort zdrowia. Tym samym osoby obecnie wykonujące szczepienia, będą wykonywać je nadal bez konieczności odbycia dodatkowych kursów i szkoleń.

Jak informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik MZ, obecnie trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Jest ono w trakcie uzgodnień między departamentami w Ministerstwie Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH