PARTNER SERWISU
Specjaliści: sukces badań nad nowymi szczepionkami nie jest kwestią najbliższego czasu

Czy najnowsze badania zmierzające do opracowania długo oczekiwanych szczepionek dają podstawy do optymizmu? W niektórych przypadkach wydaje się, że tak: np. hiszpańscy naukowcy poinformowali niedawno, że sukcesem zakończyła się I faza badań klinicznych szczepionki chroniącej przed wirusem HIV. W przypadkach wielu innych chorób trzeba się jednak liczyć z tym, że praca nad szczepionkami może potrwać dekady.

Jedyną stosowaną obecnie na świecie szczepionkę przeciwgruźliczą, tzw. BCG, opracowano ponad 80 lat temu. Nie tyle chroni ona przed zachorowaniem, co zapobiega rozwojowi ciężkich postaci choroby i łagodzi jej przebieg.

O wciąż szerokim rozpowszechnieniu gruźlicy na świecie świadczy jednak 9 mln nowych zachorowań notowanych każdego roku. Niestety, nadal istnieje wysokie ryzyko zakażenia  niemowląt i małych dzieci. O ile u najmłodszych BCG działa w miarę skutecznie, potrzebna jest ulepszona szczepionka, która chroniłaby młodzież i osoby dorosłe.

Wzmocniona reakcja

- BCG wciąż nie spełnia naszych oczekiwań, dlatego prace nad jej ulepszeniem trwają od lat. Wielokrotnie przedstawiane były wyniki zaawansowanych badań II fazy, ale jak dotąd żadnego z nich nie sfinalizowano na etapie rejestracji. Oczekiwania środowiska medycznego pod tym względem są ogromne, jednak nie wydaje się, aby sukces był kwestią najbliższego czasu - przekonuje dr Hanna Czajka, specjalista chorób zakaźnych.

- Badacze brytyjscy wykazali niedawno, że BCG chroni niektóre dzieci również przed zakażeniem, ale nie można stwierdzić dokładnie, na ile działa ona u osób dorosłych. Ze względu na wpływ bardzo wielu czynników, rozrzut wyników jest tutaj olbrzymi - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Maria Korzeniewska-Kosela z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Przykładem prac zmierzających do wytworzenia nowej szczepionki mogą być badania zespołu prof. Ajita Lalvaniego z National Heart and Lung Institute at Imperial College London. W tym roku naukowcy poinformowali o odkryciu produkowanego przez prątki gruźlicy białka o nazwie EspC, które wywołuje silniejszą niż jakakolwiek inna cząsteczka reakcję zainfekowanego organizmu.

Lalvani zauważa, że wspomniane białko może posłużyć nie tylko do produkcji nowej szczepionki stanowiącej istotne uzupełnienie działania BCG, ale również do celów diagnostycznych. Pozwala bowiem na łatwiejsze rozróżnienie osób jedynie zaszczepionych od chorych, z czym nie radzi sobie popularna próba tuberkulinowa Mantoux.

Prof. Korzeniewska-Kosela zaznacza, że w przypadku gruźlicy od momentu odkrycia czynnika wywołującego silną odpowiedź immunologiczną bardzo wiele czasu trzeba poświęcić na obserwacje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH