PARTNER SERWISU
Specjaliści: nie odmawiajmy nikomu prawa do obrony przed chorobami

Dzięki szczepieniom oraz poprawie higieny z roku na rok odnotowuje się mniej zakażeń wirusami i bakteriami. Z drugiej jednak strony w wielu krajach powiększa się grupa osób, które uważają, że szczepienia nie są już potrzebne.

Wszędzie tam, gdzie spada wyszczepialność, czyli odsetek osób, które poddawane są szczepieniom, tam wracają groźne choroby zakaźne. Ogniska epidemiczne łączy się z tzw. wyszczepialnością poniżej 88 proc. danej populacji.

- W niektórych państwach, takich jak USA i Niemcy, zrezygnowano z obowiązku szczepień refundowanych z budżetu. Pojawiły się niepotwierdzone badaniami naukowymi opinie, że powodują one groźne powikłania, takie jak autyzm. W efekcie coraz więcej rodziców rezygnowało ze szczepienia dzieci, co z kolei spowodowało, że coraz więcej maluchów stało się wrażliwych na zakażenia - podkreślała podczas niedawnych warsztatów edukacyjnych w Warszawie dotyczących m.in. chorób zakaźnych* prof. Teresa Jackowska z Kliniki Pediatrii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

Groźne powikłania
Przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie od 2010 r. systematycznie wzrastała zachorowalność na odrę. Według National Center for Immunization and Respiratory Diseases, w 2014 r. zarejestrowano w 27 stanach łącznie 644 przypadki tych zakażeń, najwięcej od 14 lat.

- Doszło w końcu do wybuchu epidemii - przypomina dr Paweł Grzesiowski z Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie. Epidemię zapoczątkowało jedno zakażenie dziecka odrą w Disneylandzie w Stanach Zjednoczonych. Od tego jednego zakażenia choroba ta została zawleczona do Kanady i Meksyku, a potem również do Europy.

Specjaliści zwracają uwagę, że wirus odry jest najbardziej zakaźnym ze wszystkich znanych pediatrom wirusów. W przypadku braku szczepienia, skutecznie zaatakuje ponad 90 proc. wszystkich osób, które będą miały z nim styczność.

- Zachorowaniom można zapobiec w prosty sposób, stosując bezpłatnie dostępne szczepienia w wieku dziecięcym. Odra w wieku dorosłym może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Brak szczepienia i zakażenie odrą w późniejszym wieku może prowadzić do ślepoty, przewlekłych i bardzo niebezpiecznych dla zdrowia biegunek oraz ciężkiego zapalenia płuc - ostrzegają lekarze.

O konieczności szczepień na odrę powinny świadczyć dane dotyczące zgonów z powodu tej choroby. Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień odra była przyczyną 2,6 milionów zgonów na świecie rocznie. Dzięki szczepieniom do niedawna można było powiedzieć, że wirus odry odszedł w niepamięć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH