PARTNER SERWISU
Służby wojewody sprawdzą częstochowskie uchwały ws. szczepień dzieci

Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zbada, czy uchwały rady miejskiej w Częstochowie dot. obowiązkowych szczepień przy przyjęciu do miejskich przedszkoli i żłobków są zgodne z prawem - podała w środę rzecznik wojewody śląskiego Marta Malik.

- Decyzja zapadnie do 29 maja - zapowiedziała Malik. Sprawa dotyczy dwóch uchwał samorządowych władz Częstochowy, podjętych 20 kwietnia. Zgodnie z nimi, zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych będą musieli przedstawić rodzice i opiekunowie dzieci, które będą przyjmowane do miejskiego żłobka. Ma być to też jedno z głównych kryteriów rekrutacji dzieci do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

Jak wyjaśnił dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Krzysztof Nowak, uchwały w swoim obecnym kształcie budzą wiele wątpliwości prawnych.

- Najpoważniejszy problem to zobowiązanie rodziców czy opiekunów do udostępnienia w procesie rekrutacji informacji o szczepieniu lub jego odroczeniu. To dane wrażliwe, podlegające szczególnej ochronie, które nie mogą być gromadzone i przetwarzane przez instytucje do tego niepowołane - powiedział PAP.

Wśród innych zastrzeżeń wymienił sprzeczność uchwał z prawem oświatowym, m.in. fakt objęcia obowiązkiem przedszkolnym dzieci 5-letnich. Od września tego roku miejsce w przedszkolu musi się też znaleźć dla każdego 4-latka, a od 2017 r. - również dla 3-latka.

Wątpliwości - zdaniem Nowaka - budzi też to, że uchwały dotyczą kwestii już uregulowanej ustawowo: szczepienia są w świetle prawa obowiązkowe, a za niewywiązanie się z tego obowiązku są przewidziane sankcje.

Decyzja o wszczęciu postępowania nadzorczego trafi do Częstochowy w najbliższych dniach. Radni będą mogli się odnieść do tych wątpliwości. W razie unieważnienia uchwał w całości lub części mogą zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego.

Uwzględnienie kwestii szczepień w procesie rekrutacji do częstochowskich placówek zaproponowała jedna z tamtejszych radnych. Chodzi o to, żeby dziecko, które pójdzie do przedszkola lub żłobka, a nie zostało zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, nie było potencjalnym zagrożeniem dla innych dzieci. Tymczasem na fali aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowych niektórzy rodzice nie decydują się na poddanie dzieci obowiązkowym szczepieniom.

- Niestety już wiemy, że niektóre choroby zakaźne wracają, są też statystki, które mówią, że coraz więcej rodziców nawet na te obowiązkowe szczepienia swoich dzieci się nie decyduje - wyjaśniał po podjęciu uchwał rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH