PARTNER SERWISU
Śląskie: samorząd może poprawić dostępność do szczepień

W Katowicach odbyło się trzecie z dwunastu zaplanowanych konferencji dotyczących roli jednostek samorządów terytorialnych w poprawianiu dostępności szczepień ochronnych.

Samorządy przeznaczają część swoich środków na programy zdrowotne. Idąc za rekomendacjami polskich i światowych ekspertów władze wielu miast, gmin i powiatów w całej Polsce finansują z własnych budżetów programy profilaktyczne chroniące dzieci przed zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego wywołanymi m.in. przez pneumokoki.

Dr Małgorzata Bednarek z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśniała, że co roku z powodu zakażeń pneumokokowych umiera od 700 tys. do 1 mln dzieci, głównie w krajach rozwijających się. Jednocześnie choroby pneumokokowe, obok malarii zostały uznane przez WHO za najwyższy priorytet w grupie chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.

- Pneumokoki powodują tzw. zakażenia nieinwazyjne, mniej groźne, ale częste - np. nawracające zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne choroby, np. sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy ciężkie zapalenia płuc. Problemem jest coraz częstszy brak wrażliwości tych bakterii na antybiotyki, co znacznie utrudnia leczenie chorób przez nie wywołanych. Wszystkie postacie inwazyjnej choroby pneumokokowej  przebiegają w sposób ciężki, zagrażający życiu pacjenta - podkreślała dr Bednarek.

Wskazała, że po rozpoznaniu choroby pneumokokowej badaniach diagnostycznych, do leczenia lekarze włączają silnie działające antybiotyki, nie mając pewności, czy bakterie będą na nie wrażliwe.  

- Leczenie takie jest drogie, a co gorsze, nie zawsze skuteczne. Przy inwazyjnych  infekcjach pneumokokowych często nawet po podaniu właściwych leków, wiele dzieci umiera. Te, które przeżyją mają trwałe uszkodzenia: upośledzenie wzroku, słuchu, wodogłowie, lekooporną padaczkę, niedowłady i/lub porażenia kończyn, niedorozwój psychiczny i fizyczny - wyliczała dr Małgorzata Bednarek.

Podkreśliła, że konieczna jest profilaktyka zakażeń wywołanych przez bakterie otoczkowe. Powinny się na nią składać: edukacja społeczna i szczepienia ochronne. Zaznaczyła, że dostępne są skuteczne i bezpieczne szczepionki.

W Europie powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom dostępne są w 23 krajach. W Polsce od 1 października 2008 r. do grupy szczepień obowiązkowych weszło szczepienie dla grup zwiększonego ryzyka na zachorowanie. Od 2013 r. do grupy ryzyka zalicza się wcześniaki. Poza tym, mimo iż profilaktyce pneumokokowej - w grupie niemowląt i dzieci poniżej 2 lat - eksperci nadali rangę priorytetu, szczepienia te nie są jeszcze finansowane przez państwo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH