PARTNER SERWISU
Sanepid: ponad 95 proc. rodziców szczepi dzieci

Ponad 95 proc. rodziców szczepi swoje dzieci do 12. roku życia, zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. W ubiegłym roku nie było zaszczepionych ok. 4 tys. dzieci.

Jak powiedział rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, "szczęśliwie w Polsce tzw. ruchy antyszczepionkowe nie znalazły posłuchu w społeczeństwie i zdecydowana większość rodziców szczepi swoje dzieci, co stawia nas w światowej czołówce".

Jak wyjaśnił, część dzieci nie może być szczepiona w wyznaczonych terminach, ponieważ chorują. - Wśród rodziców, którzy nie szczepią dzieci, można natomiast wyodrębnić dwie grupy - osoby kierujące się specyficznym, +ekologicznym+ poglądem na kwestię szczepień, a także rodziny wychowawczo niewydolne - wyjaśnił.

W razie uchylania się od tego obowiązku Sanepid może wszcząć kroki, które mają skłonić rodziców do jego wykonania. - Czasami wystarcza po prostu rozmowa i rzeczowe argumenty. W przypadku rodzin z problemami interweniują czasem inne służby, jak pomoc społeczna. Jeśli jednak ktoś uporczywie się uchyla od zaszczepienia dziecka, możliwe jest nałożenie grzywny w wysokości do 1500 zł  - przypomniał Bondar.

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Legnicy Jacek Watral powiedział, że w takich przypadkach najpierw wysyła list do rodziców dziecka z przypomnieniem o obowiązku wykonania szczepień. Jeśli to nie skutkuje, ostrzega rodziców, że może nałożyć na nich pieniężną karę. Jednak w niektórych sytuacjach także i to nie jest wystarczającym argumentem dla rodziców.

- Przekonuje ich dopiero konieczność podpisania oświadczenia, w którym stwierdzają, że są świadomi skutków medycznych i zdrowotnych braku szczepienia oraz poniosą wszelkie koszty związane z leczeniem ewentualnej choroby swojego dziecka i innych, które mogły się od niego zarazić. Gdy mają podpisać takie oświadczenie, decydują się na zaszczepienie dziecka - powiedział Watral.

Jego zdaniem, pozytywne skutki odnoszą też rozmowy z rodzicami w formie pogadanek prowadzone przez pracowników Sanepidu i informacje w mediach na temat skutków braku szczepienia. - Myślę, że kończy się moda na tego rodzaju niezdrową ekologię - ocenił inspektor.

Działania stosowane przez legnicki Sanepid zostały spowodowane rosnącą w ostatnich latach liczbą rodziców dzieci, którzy świadomie i konsekwentnie nie szczepili ich przed chorobami zakaźnymi. W ubiegłym roku w Legnicy były to aż 52 osoby, gdy w poprzednich latach zaledwie kilka. - Jeśli wyszczepialność będzie spadać, te groźne choroby mogą powrócić, jak to już się dzieje w niektórych krajach - przestrzegł Bondar.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH