PARTNER SERWISU
Rusza kampania edukacyjna o szczepionkach "Zaszczep się wiedzą" Fot. Shutterstock

Rosnąca liczba nieszczepionych dzieci grozi powrotem takich chorób jak krztusiec, odra i polio - uważają eksperci i organizatorzy rozpoczętej właśnie internetowej kampanii edukacyjnej "Zaszczep się wiedzą", która ma przekazywać rzetelną widzę o szczepionkach.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego liczba niezaszczepionych dzieci w ciągu kilku lat wzrosła o ponad 100 proc., do ok. 12,8 tys. w 2014 r. Na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl można znaleźć poparte naukowo udowodnionymi faktami informacje dotyczące szczepień. Jej autorzy chcą przeciwdziałać mitom dotyczącym szczepień, takim jak np. rzekome powodowanie przez nie autyzmu.

Pediatra z kliniki chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. med. Ewa Duszczyk podkreślała, że opublikowane w 1998 r. w naukowym czasopiśmie "The Lancet" badania wiążące szczepionkę na odrę, świnkę i różyczkę z autyzmem, których autorem był Andrew Wakefield, po latach okazały się oszustwem. - Żadne z wiarygodnych badań klinicznych, a te badania były prowadzone na całym świecie, nie potwierdziło związku między szczepionką a autyzmem - powiedziała Duszczyk na konferencji prasowej w Warszawie. Zaznaczyła, że szczepionki podlegają bardziej restrykcyjnym badaniom niż leki.

Duszczyk wyjaśniała, że najskuteczniejszą drogą zwalczania chorób zakaźnych jest uodpornienie populacji przez masowe szczepienia. - Szczepiąc jednostkę, chronimy jednostkę. Szczepiąc populację, chronimy także tych, których nie możemy zaszczepić, bo mają zdecydowane przeciwskazania medyczne, i również tych, którzy nie chcą się szczepić - powiedziała Duszczyk.

Przypomniała, że dzięki szczepieniom nie ma w Polsce przypadków odry, ostatnie zachorowanie na błonicę, która występuje za naszą wschodnią granicą, odnotowano w 2002 r., a polio nie występuje od 1984 r. Jednocześnie zmniejszyła się też liczba przypadków gruźlicy, przypadków tężca jest 15-20 rocznie (głównie u dorosłych kobiet, które nie otrzymały dawek przypominających i zlekceważyły drobne zranienia podczas prac w ogródku), zaś różyczka występuje jedynie u chłopców i młodych mężczyzn, bo w przeszłości szczepiono tylko dziewczynki.

Pracująca w Wielkiej Brytanii pediatra dr Beata Szymczyk-Hałas powiedziała z kolei, że tamtejszy kalendarz szczepień jest znacznie bogatszy od polskiego, a wszystkie szczepienia są bezpłatne. - W Wielkiej Brytanii również szeroko oferuje się szczepienia dorosłym, szczególnie kobietom, które planują ciążę, a również kobietom, które są w ciąży. W Polsce ta wiedza o szczepieniach kobiet w ciąży jeszcze bardzo raczkuje, cały czas lekarze rodzinni, również ginekolodzy-położnicy przyzwyczajeni są do starej wiedzy, że nie szczepimy w ciąży. Jest to nieprawda - powiedziała Szymczyk-Hałas.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH