PARTNER SERWISU
Różyczka: mamy epidemię wyrównawczą

Różyczka, którą jak się wydawało zwalczono kilka lat temu dzięki szczepieniom ochronnym, ponownie przypomina o sobie. Tylko w województwie lubelskim sanepid odnotował ponad 800 zachorowań w niespełna dwa pierwsze miesiące 2013 roku. Rok wcześniej w tym okresie takich przypadków było co najwyżej kilkanaście. Chorują głównie chłopcy.

Zdecydowany wzrost zachorowania na różyczkę wśród chłopców i młodych mężczyzn odnotowano praktycznie w całym kraju. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, takich przypadków jest dziesięciokrotnie więcej niż rok temu.

Najczęściej chorują osoby w wieku od 15 do 19 lat, ale również młodzi mężczyźni od 20 do 24 roku życia.

Jak wyjaśnia nam prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- Państwowego Zakładu Higieny, szczepieniami na różyczkę, które wprowadzono w 1988 roku, objęto jedynie dziewczęta w 13 r.ż.

- Uodpornianie dziewcząt przed wejściem w wiek rozrodczy miało chronić je przed zakażeniem w okresie ewentualnej ciąży i zapobiegać zespołowi różyczki wrodzonej u noworodka. Wzrost zachorowalności obserwowany obecnie wśród chłopców jest efektem tej decyzji - wyjaśnia profesor.

Obecnie już na różyczkę szczepione są wszystkie dzieci, dlatego w kolejnych latach problem ten powinien już zniknąć.

W kolejnych regionach w związku z koniecznością skutecznej realizacji zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej eliminacji odry i różyczki w regionie europejskim wojewódzkie inspekcje sanitarne opracowują dane dotyczące historii szczepień ochronnych przeciwko różyczce chłopców urodzonych w latach 1998 - 1994.

Na ich podstawie wyznaczona zostanie grup chłopców przewidywanych do szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie. .

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH