PARTNER SERWISU
Rodzice w ankiecie o szczepieniach - za czy przeciw? Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci. Fot. Shutterstock

Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - wynika z najnowszego badania "Opinie rodziców na temat szczepienia dzieci" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Badanie* pokazuje, że 92 proc. rodziców dzieci w wieku 0-6 lat popiera szczepienia. Tylko 1 proc. badanych uważa, że nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych, a 6 proc. twierdzi, że jest przeciwko, ale uważa, że należy szczepić.

Większość, bo aż 78 proc., szczepi dzieci ze względu na ochronę przed niebezpiecznymi chorobami, a 48 proc. kieruje się opinią lekarza, że szczepienia są ważne. Tylko 16 proc. respondentów boi się konsekwencji prawnych związanych z nieszczepieniem.

68 proc. rodziców uważa, że wszystkie szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Ośmiu na dziesięciu rodziców jest zdania, że to dobrze, że szczepienia przeciwko groźnym chorobom zakaźnym są darmowe.

Pytani przeciwko jakim chorobom warto szczepić dziecko, badani najczęściej (76 proc.) wskazywali te zwalczane w ramach szczepień obowiązkowych. W następnej kolejności podawali szczepienia dodatkowe przeciwko pneumokokom (56 proc.), rotawirusom (54 proc.) i ospie (51 proc.).

Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców mających małe dzieci popiera szczepienia. Nieliczni, którzy są przeciwnikami, na ogół i tak ostatecznie decydują się zaszczepić swoje dziecko. Niekoniecznie wynika to z wysokiej świadomości rodziców. Rodzice, którzy nie chcą zaszczepić swojego dziecka muszą być bardzo zdecydowani, bowiem presja społeczna ze strony personelu medycznego i najbliższych zapewne jest duża - mówi Aleksandra Brzozowska z ARC Rynek i Opinia.

Dodaje: - Z drugiej strony dużą grupę stanowią rodzice, którzy uważają, że przepisy prawa nie powinny regulować kwestii szczepienia dzieci. Rodzice chcieliby tu mieć wolność wyboru
i móc decydować o swoich dzieciach.

Badanie pokazuje, że głównymi powodami, dla których rodzice dzieci decydowali się na szczepienie dziecka szczepionką skojarzoną (wieloskładnikową) były: mniejsza liczba wkłuć (73 proc.), mniejszy stres dla dziecka (67 proc.), a dla ponad połowy badanych - wygoda związana ze szczepieniem podczas jednej wizyty.

Co trzecia osoba jako powód szczepienia szczepionką skojarzoną wskazała odpowiedź, że aby zaszczepić dziecko musi ono być zdrowe. Jest więc większe prawdopodobieństwo zaszczepienia zgodnie z terminami z kalendarza szczepień, gdy wszystko odbywa się podczas jednej wizyty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH